Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > USSF-12

2022-07-01 USSF-12

Rakieta nośna Atlas V wyniosła w kosmos dwa ładunki dla amerykańskich sił kosmicznych USSF.


Start do misji USSF-12 (grafika: ULA)

Była to para satelitów eksperymentalnych: WFOV-T i USSF-12 Ring. Wyniosła ja rakieta nośna Atlas V z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.


Relacja ze startu

WFOV-T (skrót od Wide Field of View - Testbed) to testowy satelita wczesnego ostrzegania wyposażony w detektor podczerwieni. Obserwacja Ziemi w podczerwieni umożliwia wykrywanie startów rakiet balistycznych. Eksperymentalny satelita przetestować ma technologie dla NG-OPR - następnej generacji amerykańskich satelitów wczesnego ostrzegania, która zastapić ma używane obecnie satelity systemu SBIRS. Około 3 tonowy satelita WFOV-T zbudowany został przez firmę Millennium Space Systems.

USSF-12 Ring to platforma satelitarna z własnym napędem do której przyczepione zostały tajne ładunki testowe. Ich liczba oraz przeznacznie nie zostały ujawnione. USSF-12 Ring zbudował koncern Northrop Grumman.


(grafika: ULA)

Satelity umieszczone zostały bezpośrednio na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Pierwszy ładunek, czyli satelita WFOV-T został odłączony od rakiety 5 godzin i 49 minut po starcie. 6 godzin i 5 minut po starcie drugi satelita czyli USSF-12 Ring Spacecraft również opuścił rakietę.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: