Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Udany dziewiczy lot japońskiej rakiety nośnej Epsilon

2013-09-14 Udany dziewiczy lot japońskiej rakiety nośnej Epsilon

Sukcesem zakończył się pierwszy, dziewiczy lot nowej japońskiej rakiety nośnej Epsilon. Wyniósł on na orbitę wokołoziemską teleskop kosmiczny SPRINT-A "Hisaki".


Dziewiczy start japońskiej rakiety nośnej Epsilon (grafika: JAXA)

Rakieta miała wystartować 27 sierpnia 2013 roku, jednak ta próba startu zakończyła się przerwaniem procedury. Start został zatrzymany na 19 sekund przed odpaleniem silników. Powodem był fałszywy alarm o złej pozycji rakiety.

Tym razem start odbył się bez problemów.

Po niemal 62 minutach od startu z japońskiego kosmodromu Uchinoura uwolniony został ładunek, który stanowił teleskop kosmiczny SPRINT-A (Spectroscopic Planet Observatory for Recognition of Interaction of Atmosphere).


SPRINT-A (grafika: JAXA)

Ten ważący 320 kg satelita naukowy znany jest także pod nazwą Hisaki. Wyposażony on jest jest w teleskop pracujący w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). Taki zakres ultrafioletu ze względu na atmosferę nie mogą być obserwowane bezpośrednio z Ziemi.

Obiekt będzie prowadził obserwacje i studia planet Układu Słonecznego jak Merkury, Mars, Wenus, Jowisz.

Zespół odpowiedzialny za start potwierdził, że satelita jest w dobrej kondycji. Zespół ten (nieliczny) kierował startem z niewielkiego centrum.


(grafika: JAXA)

Rakieta nośna Epsilon-1 składa się z 3 stopni napędzanych silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Waży 91 ton i mierzy 24,4 m wysokości. Została zaprojektowana do umieszczenia ładunków na na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) o wadze do 1,2 ton.

W jej konstrukcji jako pierwszy stopień wykorzystano rakietą wspomagającą z H-IIA. Stopnie drugi i trzeci pochodzą z rakiety M-5 która nie jest już używana. Nowa konstrukcja stanowi kontynuację japońskich prac na rakietami na paliwo stałe i jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

W systemie startowym rakiety zastosowano systemy sztucznej inteligencji zaś komputery inżynierów odpowiedzialnych za start mogą być zwykłymi laptopami. Nadzór nad startem odbywać się może teoretycznie z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Internet. W ten sposób twórcy systemu wyeliminowali tradycyjny system sprawdzania i kontroli systemów przez centrum startów podczas przygotowań i samego startu rakiety nośnej.


Start był nadzorowany z niewielkiego i z niezbyt licznego centrum (grafika: JAXA)

Koszt startu jednej rakiety wynosić ma 47 mln dolarów. Kosz opracowania rakiety wynosi 255 mln dolarów.

Kolejny lot nowej japońskiej rakiety Epsilon planowany jest na 2015 rok. Wyniesiony wtedy zostanie satelita ERG (Energization and Radiation in Geospace). Dla startu w 2016 roku nie zdefiniowano jeszcze ładunku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: