Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Udany debiut nowej chińskiej rakiety Kaituozhe 2

2017-03-04 Udany debiut nowej chińskiej rakiety Kaituozhe 2

Chiny umieściły na orbicie satelitę Tiankun 1, używając do tego celu nowej rakiety Kaituozhe 2.

Start rakiety Kaituozhe 2
Start rakiety Kaituozhe 2 (grafika: CASIC)

Start nastąpił w nocy z 2 na 3 marca 2017 czasu polskiego z najstarszego chińskiego kosmodromu Jiuquan zlokalizowanego na pustyni Gobi, w północno-zachodnich Chinach.

W swoim debiutanckim locie nowa rakieta Kaituozhe 2 (KT-2) wyniosła satelitę technologicznego Tiankun 1 (TK1).

Satelita Tiankun 1
Satelita Tiankun 1 (grafika: CASIC)

Jest to testowa platforma satelitarna. Na orbicie służyć ma do testów elektroniki, systemów komunikacji i współpracy z umieszczonymi na niej urządzeniami teledetekcyjnymi służącymi do obserwacji Ziemi.

Nowa rakieta nośna należy do rodziny rakiet Kaituozhe (pol. zdobywca), które napędzane są silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Rakiety te są budowane przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASIC), głównego dostawcę dla chińskiego programu kosmicznego. Rodzina rakiet Kaituozhe technologicznie bazuje na transportowanym na ciężarówce pocisku międzykontynetalnym Dong Feng 31 (pol. wschodi wiatr).


Dong Feng 31 (grafika: IceUnshattered, Wikipedia (CC))

Kaituozhe 2 składa się z 3 stopni. Pierwszy stopień pochodzi ze wspomnianej wojskowej rakiety międzykontynentalnej. Na nim znajdują się 2 dodatkowe stopnie o mniejszej średnicy. Startuje z mobilnego stanowiska startowego.

Według doniesień Kaituozhe 2 może wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunek o masie do 350 kg.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki nowej rakiecie Chiny będą chciały przejąć część rosnącego dynamicznie rynku wynoszenia małych satelitów.

Udany pierwszy start i udana satelizacja ładunku dobrze wróży nowej konstrukcji. Kaituozhe 1 (KT-1), jej poprzednik, nie miał tyle szczęścia. Jej starty w 2002 i 2003 roku nie były udane - stracono 2 satelity i wówczas program został anulowany.

W 2017 roku dobyć się ma także lot Kaituozhe 2A, wersji nowej rakiety zaopatrzonej o 2 rakiety dodatkowe (tzw. boostery).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: