Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Trzy starty rosyjskich rakiet w święta

2013-12-23 Trzy starty rosyjskich rakiet w święta

Święta są pracowite dla rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos. Jeszcze przed końcem roku odbędą się trzy starty rakiet nośnych.

Pierwszy start odbędzie się o godzinie 12:30 GMT (7:30 rano czasu EST). Rakieta Sojuz 2-1v wystartuje z kosmodromu Plesetsk w Rosji. Wyniesiony zostanie na orbitę wokołoziemską zbudowany przez studentów satelita AIST oraz przyczepione do niego dwie kule służące do kalibracji radarów (SKRL 756). Sojuz 2-1v wraz z górnym stopniem Wołga odbędą swój pierwszy lot. Jest to "odchudzona" wersja rakiety nośnej Sojuz bez bocznych rakiet wspomagających (stanowią one w niej pierwszy stopień). Niestety nie przewidziano transmisji na żywo z wydarzenia.


Sojuz 2-1v jest "odchudzoną" rakietą nośną z rodziny Sojuzów bez rakiet wspomagających (grafika: Roscosmos)

Drugi start odbędzie się o godzinie 00:45 GMT dnia 25 grudnia 2013 roku (7:45 po południu czasu EST dnia 24 grudnia) także z kosmodromu Plesetsk. Na zlecenie rządu rosyjskiego rakieta nośna Rokot wyniesie trzy wojskowe satelity telekomunikacyjne Rodnik. To także ciekawe wydarzenie, bowiem rosyjskie rakiety nośne Rokot są zmodyfikowanymi wycofywanymi z użycia międzykontynentalnymi pociskami balistycznym UR-100N używanymi od jakiegoś czasu do wynoszenia ładunków w kosmos.

W czwartek, 26 grudnia 2013 roku trzecia rakieta nośna Proton wyniesie prywatnego satelitę telekomunikacyjnego Express AM5 dla rosyjskiej firmy Russian Satellite Communications Company. Firma ta dostarcza on m.in. telewizję satelitarną.


Rakieta nośna Proton-M wynosząca satelitę Express AM5 (grafika: Tsenki)

Czas startu to godzina 10:49 czasu GMT (5:49 rano EST). Rakieta ma wystartować z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start ten będzie transmitowany przez w telewizji i Internecie:


Satelita telekomunikacyjny Express AM5

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: