Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Traveler IV

2019-05-25 Traveler IV

Traveler IV to pierwsza studencka rakieta, która osiągnęła kosmos.


Ustawianie rakiety na wyrzutni (grafika: USC Rocket Propulsion Laboratory)

Rakieta Traveler IV w locie suborbitalnym osiągnąła wysokość około 103,5 km, z błędem mogącym wynosić 5 km. Z błędem ponieważ podczas startu 21 kwietnia 2019 roku nie udało się zmierzyć dokładnie osiągniętego pułapu.


Start rakiety (grafika: USC Rocket Propulsion Laboratory)

Niezbędne były dodatkowe wyliczenia opublikowane miesiąc później. Mówią one, że z 90% prawdopodobieństwem rakieta przekroczyła umowną granicę kosmosu - tzw. linię Karmama przebiegającą 100 km nad Ziemią.


Relacja ze startu

Traveler IV to jednostopniowa rakieta o długości 3,6 m napędzana przez silnik rakietowy na paliwo stałe.

Traveler IV to pierwsza studencka rakieta, która sięgnęła kosmosu. Nie jest ona jednak pierwszą amatorską rakietą kosmiczną. Była nią GoFast, która 17 maja 2004 roku osiągnęła maksymalną wysokości 115,8 km. Pierwszą zaś rakietą kosmiczną była zbudowana przez nazistów V2.

Start rakiety Traveler IV miał miejsce na pustyni w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, z okolic futurystycznego kosmodromu Spaceport America.


Odzyskanie rakiety (grafika: USC Rocket Propulsion Laboratory)

Rakieta została odzyskana niecałe 20 km od miejsca startu. Co ciekawe farba rakiety całkowicie się wypaliła, a na krawędziach czołowych stateczników zaobserwowano nadmierne ogrzewanie.


Zespół (grafika: USC Rocket Propulsion Laboratory)

Rakietę zbudowała USC Rocket Propulsion Laboratory. Jest to grupa studentów na prywatnym Uniwersytecie Południowej Kalifornii - ang. University of Southern California (USC). Wśród absolwentów tej uczleni był m.in. Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu. Grupa powstała nad celem od 2005 roku. Wspierają ją m.in. Boeing czy SpaceX.


Nagranie z wnętrza rakiety

Pierwszą próbę przekroczenie linii Karmana zespół podjął w 2013 z rakietą Traveler I. Eksplodowała ona jednak kilka sekund po starcie. Podobny los spotkał rakietę Traveler II, odpaloną rok później.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: