Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > The Lightning God Reigns

2025-03-15 The Lightning God Reigns

Rakieta Electron wyniosła pierwszy z ośmiu satelitów radarowych dla japońskiej firmy iQPS.


Japoński satelita radarowy serii QPS-SAR (grafika: iQPS)

Start satelity QPS-SAR-9 odbył się 15 marca 2025 roku. Rakieta wystartowała z prywatnego firmowego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu


Logo misji "The Lightning God Reigns" (grafika: Rocket Lab)

Wynoszony satelita wejdzie w skład konstelacji satelitarnej QPS-SAR japońskiej firmy iQPS.

Satelity QPS-SAR wyposażone są w radar z syntetyczną aperturą (SAR) pracujący w częstotliwości 9,6 GHz (pasmo X) . Dzięki temu możliwe jest obrazowanie powierzchni Ziemi niezależnie od dnia, nocy czy warunków pogodowych.


Radarowe zdjęcie satelitarne (grafika: iQPS)

Firma iQPS użytkuje obecnie dwa satelity QPS-SAR-1 i QPS-SAR-2. Zamierza zbudować konstelację 24 satelitów do 2027 roku. Docelowo konstelacja liczyć ma 36 satelitów.

Dostarczać one będą dane niemal w czasie rzeczywistym, co umożliwić ma obserwację określonych regionów Ziemi niemal w dowolnym miejscu na świecie w średnim odstępie czasu wynoszącym 10 minut lub krócej.

Umożliwi to ciągłe wykonywanie i gromadzenie obrazowań nie tylko o obiektach stacjonarnych, takich jak grunty i budynki, ale także o ruchomych obiektach, takich jak pojazdy, statki, a nawet ludzie i zwierzęta gospodarskie.

Dane przesyłane będą mogły być dzięki łączności międzysatelitarnej, czyli wykorzystując satelity na orbicie geostacjonarnej (GEO). Dzięki temu uzyskuje się szybszy przesył zadań do satelity oraz obrazów z orbity na Ziemię.

Satelity wyposażone są w składną antenę, która na orbicie rozkłada się z 80 cm średnicy do 3,6 m średnicy. Zasilane są w panele słoneczne.

Satelity QPS-SAR wykonują zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 46 cm z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).

Firma udostępnia swoim klientom platformę internetową, która umożliwia definiowanie nowych zleceń obserwacyjnych dla satelitów QPS-SAR, a także wyszukiwanie i zakup danych archiwalnych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: