Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Testy spadochronu sondy ExoMars 2020

2019-12-19 Testy spadochronu sondy ExoMars 2020

Europejczycy zmagają się ze spadochronami, aby zdążyć z sondą ExoMars 2020 w okno startowe na Marsa.

Budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sonda kosmiczna ExoMars 2020 w skład której wchodzi pierwszy europejski łazik marsjański ma problemy ze spadochronami.


Skomplikowana sekwencja otwierania spadochronów ExoMars 2020 podczas lądowania na Marsie wymaga otwarcia aż czterech zestawów spadochronów (grafika: ESA)

Lądowanie na Marsie to bardzo trudny manewr, w którym nie ma miejsca na błędy. W ciągu zaledwie sześciu minut lądownik z łazikiem w środku zwolnić musi z około 21 000 km/h do prędkości umożliwiającej miękkiego lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety.


Europejski łazik Rosalind Franklin (grafika: ESA)

Pierwszy spadochron główny ma średnicę 15 m i zostanie uruchomiony w czasie, gdy moduł opadania nadal będzie poruszał się z prędkością naddźwiękową. Drugi spadochron główny natomiast ma średnicę 35 m, największą jak do tej pory na Marsie.

Przeprowadzony w maju 2019 roku test spadochronów nie zakończył się pomyślnie. Podczas testowego zrzutu z dużej wysokości spadochrony uległy uszkodzeniu. Następna próba, na początku sierpnia, także nie nie przyniosła dobrych wiadomości.

Badania wykazały, że problem stanowiły worki spadochronów, a nie same spadochrony. Europejczycy zwrócili się o pomoc zatem do swoich kolegów z NASA. Wprowadzono modyfikacje w sposobie uwalniania spadochronów z worków, tak aby ułatwić ich wyciąganie i uniknąć uszkodzeń spowodowanych tarciem.


Naziemne testy spadochronów w NASA (grafika: ESA)

Współpraca z Amerykanami zapewniła dostęp do specjalnego sprzętu w należącym do NASA ośrodku badawczym JPL, który umożliwił ESA przeprowadzenie wielu testów wyciągania spadochronów na Ziemi przed nadchodzącymi testami zrzutowymi z dużych wysokości. Testy naziemne naśladują wysokie prędkości, przy których spadochrony będą wyciągane z worków podczas fazy opadania na Marsie.

Europejscy inżynierowie walczą z czasem. Planowane okno startowe misji ExoMars 2020 trwa od 26 lipca do 11 sierpnia 2020 roku. Start w tym terminie uzależniony jest od rozwiązania problemu ze spadochronami. Poprawiona konstrukcja spadochronów przetestowana zostać ma ponownie spod balonu stratosferycznego w lutym i marcu 2020 roku. Test się odbędzie w Oregonie, w USA. Misja wystartować ma w kierunku Marsa na rosyjskiej rakiecie nośnej Proton-M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Lądowanie na Marsie przewidziane jest na 19 marca 2021 roku.

Będzie to trzecia europejska próba lądowania na Marsie. Dwie poprzednie próby, lądownika Schiaparelli z 2016 roku i lądownika Beagle 2 z 2003 roku, zakończyły się niepowodzeniem.

Jeżeli inżynierowie nie zdążą następne okno startowe dostępne będzie w 2022 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: