Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Telstar 12 VANTAGE gotowy do startu

2015-11-24 Telstar 12 VANTAGE gotowy do startu

Nowy satelita telekomunikacyjny Telstar objąć ma swoim zasięgiem obie Ameryki oraz region Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA).


Wizualizacja satelity Telstar 12 VANTAGE (grafika: Telstar)

Telstar 12 VANTAGE to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości mający zapewnić zwiększenie mocy nadawczej w obu Amerykach i regionie EMEA. Został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space na zamówienie operatora satelitarnego Telesat i ma zostać wystrzelony 24 listopada2015 roku z Japonii na rakiecie nośnej H-IIA.


Pokrycie sygnałem (grafika: Telstar)

Satelita zbudowany został na bazie niezawodnej platformy Eurostar E3000 firmy Airbus Defence and Space (oddział firmy Airbus), jest wyposażony w ponad 50 wzmacniaczy wysokiej mocy, które będą działać w pasmach Ku i Ka w czterech wiązkach regionalnych i ośmiu wiązkach punktowych. Jego masa wynosi 4800 kg, system zasilania dostarcza mocy 11 kW.

Statek kosmiczny będzie operował na pozycji 15°W na orbicie geostacjonarnej (GEO) i spełniał rosnące potrzeby użytkowników telewizyjnych, korporacyjnych i rządowych, obejmując zasięgiem obie Ameryki oraz region Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA), a także strefy morskie w Europie, na Karaibach oraz południowym Atlantyku.

Będzie to 2 z 4 satelitów Airbus Defence and Space wyniesionych na orbitę w ciągu zaledwie kilku tygodni. Niedawno odbyły się starty:

  • ARABSAT-6B (BADR-7) z Kourou w Gujanie Francuskiej na rakiecie nośnej Ariane 5
  • Express AMU1 z Bajkonuru.

2 grudnia 2016 roku z Kourou ma wystartować LISA Pathfinder Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, również zbudowany przez Airbus Defence and Space.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: