Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sukces rakiety studentów AGH na zawodach w USA

2018-07-13 Sukces rakiety studentów AGH na zawodach w USA

Zbudowana przez studentów AHG z Krakowa rakieta Turbulencja zajęła 2 miejsce w konkursie rakietowym IREC w USA.

W konkursie IREC, odbywającym się w ramach Spaceport America Cup 2018, brało udział 132 drużyn z całego świata. Startowały one w 6 kategoriach.


(grafika: AGH)

Polacy zajęli 2 miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km.

Sędziowie oceniali każdą drużynę m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakość finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety, ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów czy ogólnej oceny profesjonalizmu zespołu.

Dodatkowo zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej - m.in. SpaceX, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w dniach 19-23 czerwca 2018 roku w amerykańskim stanie Nowym Meksyku, na prywatnym kosmodromie Spaceport America.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowali w konkursie także drugą rakietę Panda 3, która startowała w sekcji rakiet o pułapie do 3 km z silnikiem hybrydowym.

Członkowie drużyny, który działa na AGH, od 2014 roku zajmują się budową rakiet, satelitów, sond kosmicznych czy łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge (gdzie pokonała 400 zespołów) czy European Rover Challenge.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: