Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Statek transportowy ATV-3 spłonął w atmosferze

2012-10-03 Statek transportowy ATV-3 spłonął w atmosferze

Trzeci bezzałogowy europejski statek transportowy ATV o nazwie "Edoardo Amaldi" zakończył sześciomiesięczną misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

3 października 2012 roku po oddokowaniu od stacji kosmicznej statek ATV został wprowadzony do atmosfery Ziemi, gdzie uległ spalaniu. Odbyło się to tak jak planowano - nad bezludnym obszarem południowego Pacyfiku.


ATV-3 "Edoardo Amaldi" od stacji kosmicznej (grafika: NASA)

Podczas swojej misji statek ATV-3 "Edoardo Amaldi" dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną około 7 ton materiałów pędnych, tlenu, wody i powietrza. Dostarczył także wyposażenie naukowe, części zamienne, materiały eksploatacyjne, odzież i żywność dla astronautów krążących wokół Ziemi. Przez okres zadokowania zapewniała także astronautom 48 metrów sześciennych dodatkowej przestrzeni.


Rozładunek ATV-3 "Edoardo Amaldi" (grafika: ESA/NASA)

Gdy ATV-3 był zadokowany za pomocą jego silników przeprowadzono także 9 operacji podwyższenia orbity całej stacji. Ma to na celu przeciwdziałaniu skutkom szczątkowego oporu atmosfery. Bez tych korekt orbity stacja by spadała na Ziemię. Obecnie stacja znajduje się na wysokości 405x427 km nad Ziemią.


Podwyższanie orbity stacji kosmicznej za pomocą silników stacji oraz zadokowanego do niego statku ATV-3 "Edoardo Amaldi" (grafika: ESA/NASA)

ATV-3 "Edoardo Amaldi" został wyniesiony na orbitę 23 marca 2012 roku przez rakietę nośną Ariane 5. Pięć dni później został zadokowany do stacji orbitalnej.

Kolejną misją będzie ATV-4 "Albert Einstein". Podobnie jak poprzednicy dostarczy on na stację kosmiczną zaopatrzenie. W dniu 19 września 2012 roku został on przetransportowany statkiem do europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. W jego przypadku start planowany jest na kwiecień 2013 roku.


Przybycie ATV-4 "Albert Einstein" do Gujany Francuskiej (grafika: ESA/NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: