Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starshot - międzygwiezdne sondy kosmiczne

2016-04-29 Starshot - międzygwiezdne sondy kosmiczne

Rosyjski miliarder chce wysłać po raz pierwszy niewielkie sondy kosmiczne do innego niż nasz układu gwiezdnego. W zaledwie 20 lat dolecieć mają one do najbliższego Alfa Centauri.

Do realizcji misji nazwanej Breakthrough Starshot rosyjski miliarder Juri Milner wyasygnował na razie 100 mln dolarów w ramach swojej organizacji Breakthrough Foundation. Jest to prywatna fundacja finansująca badania naukowe uważane przez państwowe władze za zbyt ambitne. Z fundacją współpracują m.in. astrofizyk Stephen Hawking i Mark Zuckerberg, załozyciel Facebooka.

Sondy kosmiczne projektu mają mieć wielkość znaczka pocztowego i wyposażone być w niewielki żagiel kosmiczny. Każda z nich ważyć ma najwyżej kilka gramów i być miniaturowym elektronicznym czipem zawierającym system zasilania, nawigacyjny, aparat fotograficzny, laser lub nadajnik radiowy do przesyłu danych na Ziemię.

Po umieszczeniu na orbicie okołoziemskiej nanosondy mają zostać rozpędzone przez laser. Żagiel kosmiczny działa jak ten na łodzi - tyle, że napędzany jest ciśnieniem światła a nie wiatru. Napędzająca wiązka laserowa będzie emitowana z Ziemi. Wyliczono, że wymagać to będzie energii na poziomie 100 gigawatów i składać się połączonych mniejszych laserów. Jako możliwa miejsce jego umieszczenia wskazuje się pustynię Atacama.

Rozpędzone laserem sondy osiągać mają prędkość ok. 20% prędkości światła. Dzięki temu możliwe by było dotarcie do oddalonej od nas o 4,37 lata świetlne gwiazdy układu trzech gwiazd Alfa Centauri w zaledwie 20 lat. Tradycyjne technologie rakietowe pozwalają na pokonanie tego dystansu w aż 30 tys. lat.

Miejmy nadzieję, że projekt się uda. Dzięki temu być może w ciagu następnego półwiecza moglibyśmy zobaczyć zdjęcia innych gwiazd, a może nawet planet (ukończenie projektu zająć ma 20-30 lat, lot 20 lat, przesył danych na Ziemię 4 lata). W układzie Alfa Centauri powiem możliwe jest istnienie planet pozasłonecznych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: