Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starshade pozwoli bezpośrednio zobaczyć egzoplanety

2019-06-18 Starshade pozwoli bezpośrednio zobaczyć egzoplanety

Starshade to kosmiczny ekran o średnicy kilkudziesięciu metrów, który pozwolić ma po raz pierwszy bezpośrednio zobaczyć egzoplanety.


Wyniesiony w kosmos Starshade pracować będzie w tandemie z teleskopem kosmicznym (grafika: NASA)

Starshade to rozkładany jak origami ekran w kształcie słonecznika działający jako koronagraf. Dla kosmicznego teleskopu blokować będzie światło odległej gwiazdy dzięki czemu możliwa ma być bezpośrednia obserwacja egzoplanet na swoich orbitach.


Próby Starshade z 2014 roku (grafika: NASA)

Obecne metody detekcji egzoplanet opierają się na pośrednich sposobach wnioskowania istnienia egzoplanet, takich jak: obserwowanie ruchu gwiazdy spowodowanego grawitacyjnym wpływem pobliskiej planety, minimalne zmniejszenie jasności gwiazdy przez obiegającą ją planetę czy soczewkowanie grawitacyjne.


Żółta kropka reprezentuje odległą gwiazdę, której światło jest blokowane przez ekran. Niebieska kropka to egzoplaneta, której światło przechodzi do obserwatora bez zakłóceń. Z powodu jasności pobliskiej gwiazdy, bez zakrycia światła takim ekranem, bezpośrednia obserwacja egzoplanet nie byłaby jest możliwa.

Dzięki Starshade możliwa będzie bezpośrednia obserwacja planet pozasłonecznych za swoich orbitach wokół gwiazd w odległości do 32 lat świetlnych od Ziemi. Szacuje się, że w tej odległości może być nawet kilka tysięcy planet pozasłonecznych.

Średnica ekranu wynosić ma kilkadziesiąt metrów. Jako materiał wskazuje się na kapton, lekki materiał podobny do mylaru.

Ekran poruszać się ma kilkadziesiąt tys. km przed teleskopem kosmicznym - między teleskopem a obserwowaną gwiazdą docelową. Ekran i teleskop muszą być ustawione niezwykle precyzyjnie, z dokładnością aż do 1 metra.

Dokładne rozmiary ekranu oraz jego odległość będzie uzależniona od wyboru kosmicznego teleskopu do tandemu. W przypadku Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST), teleskopu NASA o planowanej średnicy zwierciadła 2,4 metra planowanego do wyniesienia w połowie lat 20. XXI wieku, odległość wynosić będzie 20-40 tys. km przy ekranie o średnicy 26 metrów. Może to być także Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, które wyniesienie boryka się z ciągłymi opóźnieniami.

Pomysł kosmicznego ekranu przesłaniającego światło gwiazd nie jest nowy, pochodzi bowiem z lat 60. XX wieku. Omawiany "zaciemniacz" Starshade jako koncepcja został zaprojektowany przez Webstera Casha, astrofizyka z Uniwersytetu Colorado. Jako wstępny projekt badawczy był rozwijany w latach 2005-2008 roku przez NASA Institute for Advanced Concepts (NIAC). Obecnie naukowcom udało się opracować algorytmy pozwalające na dokładne wzajemne ustawienie tandemu.

Starshade kosztować ma około 750 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: