Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 91

2023-07-10 Starlink 91

Rakieta Falcon 9 po raz dziewięćdziesiąty pierwszy wyniosła satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Start rakiety nośnej Falcon 9 z misją Starlink 91 (grafika: SpaceX)

Starlink to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start rakiety z misją Starlink 91 (Group 6-5) odbył się 10 lipca 2023 roku z kosmodromu Canaveral Na Florydzie w USA. Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Wyniesionych zostało 22 satelitów Starlink. Trafią one na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 525 km nad Ziemię i inklinacji 43°.

Booster, czyli pierwszy i najdroższy stopień rakiety Falcon 9, został ponownie odzyskany. Stopień ten po separacji wylądował "na ogniu" na unoszącej się na wodach Atlantyku autonomicznej barce "Just Read the Instructions" (JRTI). Wcześniej brał on udział już w 15 misjach - Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter 1, Transporter 3 oraz dziesięciu misjach Starlink. Obecny start stanowił rekordowy szesnasty lot boostera nr B1058.

Wraz z misją Starlink 91 liczba wystrzelonych satelitów Starlink wzrosła do 4 768 sztuk.


(grafika: SpaceX)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: