Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 74

2023-02-27 Starlink 74

Liczba wyniesionych satelitów Starlink przekroczyła 4 tys. sztuk. Rozpoczęło się także wynoszenie ich drugiej generacji.

Rakieta Falcon 9 po raz siedemdziesiąty czwarty wyniosła satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Satelity misji Starlink 74 przed umieszczeniem ich w ładownii rakiety nośnej (grafika: SpaceX)

Starlink to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start rakiety z misją Starlink 74 (Group 6-1) odbył się 27 lutego 2022 roku. Rakieta wystartowała z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start tradycyjnie był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Był to pierwszy start satelitów Starlink w nowej wersji. Mają one masę 800 kg i przez SpaceX oznaczone są jako Starlink V2 Mini, zaś w dokumentach dla Federalnej Komisji Łączności (FCC) jako F9-2. To pomniejszona wersja docelowych satelitów Starlink V2, które mają mieć już 2 tony. Starlink V2 Mini zapewnią większą moc nadawania sygnału radiowego dzięki mocniejszej antenie i dodatkowej obsłudze pasma E.

Wyniesionych zostało 21 satelitów Starlink. Satelity trafiły na niską orbitę okołoziemską (LEO) o inklinacji 43°. Aby dostać się na docelowe miejsce na orbicie wykorzystały one silniki jonowe Halla, które w porównaniu do poprzedników dają dwukrotnie wyższy ciąg oraz o połowę wyższy impuls właściwy.


Silniki jonowe Halla nowych satelitów Starlink (grafika: SpaceX)

Są to pierwsze w historii kosmonautyki silniki zasilane argonem użyte w przestrzeni kosmicznej.

Booster, czyli pierwszy i najdroższy stopień rakiety Falcon 9, został ponownie odzyskany. Stopień ten po separacji wylądował ma "na ogniu" na unoszącej się na wodach Atlantyku autonomicznej barce "A Shortfall of Gravitas" (ASOG). Wcześniej brał on udział w misjach CRS-26 oraz OneWeb 16.

Wraz z misją Starlink 74 łączna liczba wyniesionych satelitów Starlink przekroczyła 4 tys. wyniesionych satelitów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: