Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 67

2022-12-28 Starlink 67

Rakieta Falcon 9 po raz sześćdziesiąty siódmy wyniosła satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Rakieta nośna Falcon 9 startująca do misji Starlink 67 (grafika: SpaceX)

Starlink to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start rakiety z misją Starlink 67 (Group 5-1) odbył się 28 grudnia 2022 roku. Rakieta wystartowała z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Wyniesionych zostało 54 satelity Starlink. Trafiły one na niską orbitę okołoziemską (LEO).

"To wyniesienie jest pierwszym z unowocześnionej sieci Starlink. Zgodnie z naszą nową licencją, jesteśmy teraz w stanie rozmieścić satelity na nowych orbitach, które dodadzą jeszcze więcej pojemności do sieci. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć liczbę klientów i zapewnić szybsze usługi - szczególnie w obszarach, które są obecnie nadmiernie obciążone." - przeczytać można w oświadczeniu firmy SpaceX.

Booster, czyli pierwszy i najdroższy stopień rakiety Falcon 9, został ponownie odzyskany. Stopień ten po separacji wylądował "na ogniu" na unoszącej się na wodach Atlantyku autonomicznej barce "A Shortfall of Gravitas" (ASOG). Stopień ten używany był w dziesięciu misjach: GPS III SV04, GPS III SV05, Inspiration4, Axiom Mission 1, Nilesat 301 i pięciu miesjach Starlink.

Był to 60. start SpaceX w 2022 roku. Wraz z misją Starlink 67 łączna liczba wyniesionych satelitów Starlink zwiększyła się do 3 666.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: