Nowo¶ci  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Spica

Spica

Spica to budowana amatorska za³ogowa rakieta no¶na.

Powstawanie

Rakietê zaprojektowa³a duñska organizacja non-profit Copenhagen Suborbitals sk³adaj±ca siê z oko³o 60 ochotników.


Wizualizacja suborbitalnej za³ogowej rakiety Spica (grafika: Copenhagen Suborbitals)

Budowa

Spica bêdzie napêdzana przez silnik rakietowy na ciek³y tlen i etanol o ci±gu ponad 10 ton. Jego konstrukcja wywodziæ siê ma z opracowanego ju¿ przez organizacjê silnika BPM5 dla rakiety Nexo II.

Rakieta bêdzie mia³a wysoko¶æ oko³o 13 metrów przy ¶rednicy korpusu 0,95 m. Masa ca³kowita rakiety wynosiæ ma 4 t, z czego 2,6 t przypadaæ bêdzie na paliwo.


Budowa makiety za³ogowej kapsu³y kosmicznej

Na szczycie rakiety znajdowaæ siê bêdzie niewielka kapsu³a, z wystarczaj±co du¿± przestrzeni± dla jednego astronauty i niezbêdnego sprzêtu.

Do sterowania Spica u¿ywaæ bêdzie wektorowania ci±gu. Silnik rakietowy, zawieszony na uk³adzie przegubowym, bêdzie móg³ byæ przechylany.

Loty

Spica odbyæ ma lot suborbitalny na wysoko¶æ powy¿ej 100 km, czyli powy¿ej linii Karmana uznawanej za granicê kosmosu.

Na 20 sekund po starcie rakieta osi±gn±æ ma prêdko¶æ ponadd¼wiêkow±. W 90 sekundzie lotu, gdy rakieta bêdzie na wysoko¶ci 50 km i mia³a prêdko¶æ 3 600 km/h, wy³±czy siê silnik. Rozpêdzona Spica osi±gnie wysoko¶æ 105 km w 190 sekundzie lotu.

Kilka sekund pó¼niej kabina zostanie ustabilizowania w szcz±tkowej atmosferze. Oko³o 9 minut po starcie na wysoko¶ci 4 km spadochrony rozwin± siê i zapewni± ³agodne l±dowanie na Morzu Ba³tyckim, gdzie zespó³ ratowniczy bêdzie gotowy do zabezpieczenia kapsu³y i astronauty.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rakieta bêdzie gotowa i odbêdzie siê jej lot. Obecnie Copenhagen Suborbitals jest na etapie rakiety Nexo II, ostatniego kroku przed zbudowaniem za³ogowej rakiety.

Je¶li lot Spica siê powiedzie Dania zostanie 4 krajem na ¶wiecie, któremu uda³o siê wykonaæ za³ogowy lot kosmiczny. Do tej pory uda³o siê to tylko Rosji, USA i Chinom.

Wsparcie

 

Na bie¿±co. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach spo³eczno¶ciowych: