Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Spektr-RG

2019-07-11 Spektr-RG

Spektr-RG to rosyjsko-niemiecki teleskop kosmiczny.


Rosyjsko-niemiecki teleskop wyniesiony zostanie przez rakietę Proton (grafika: Roscosmos)

Spektr-RG to teleskop do obserwacji astronomicznych w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Ponieważ promieniowanie rentgenowskie jest pochłaniane przez atmosferę Ziemi to aby obserwować w tym zakresie teleskop taki musi zostać wyniesiony ponad atmosferę - w kosmos.

Spektr-RG przebadać ma pobliskie galaktyki wykrywając w nich czarne dziury oraz 50-100 tys. gromad i grup galaktyk pod kątem gorącego gazu międzygalaktycznego.


Teleskop kosmiczny Spektr-RG (grafika: Roscosmos)

Główny instrument badawczy misji to teleskop rentgenowski eROSITA. Zbudowany on został przez Instytut Maxa Plancka (MPE) w Niemczech. Przez kilka lat będzie on badał rentgenowsko niebo w paśmie widmowym od 0,2 do 10 keV.


Budowa teleskopu (grafika: Roscosmos)

Drugim instrumentem jest ART-XC, rosyjski wysokoenergetyczny teleskop rentgenowski w zakresie 6-30 keV. Ten instrument i sam teleskop został zbudowany pod kierownictwem Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk (IKI RAN).

Wyniki badań mają dać nie tylko lepszy wgląd w wielkoskalową strukturę kosmosu i jego ewolucję ale także pomóc w rozwiązaniu zagadki tzw. ciemnej energii. Jest to hipotetyczna forma energii, która wypełniając całą przestrzeń powodować ma obserwowane rozszerzanie się Wszechświata. Choć na chwilę obecną ciemna energia jest hipotetyczna to może stanowić ona większość całej energii Wszechświata.

Start rakiety nośnej Proton zaplanowany jest na 12 lipca 2019 roku na godzinę 14:31 czasu polskiego (12:31 czasu uniwersalnego). Transmitowany on będzie na żywo.


Okno transmisji

Teleskop umieszczony zostanie w punkcie liberacyjnym L2. Znajduje się około 1,5 mln km od Ziemi, na stale w półcieniu Ziemi. Teleskop rozpocząć ma obserwacje miesiąc po starcie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: