Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX wyniósł satelitę EchoStar 23

2017-03-17 SpaceX wyniósł satelitę EchoStar 23

Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX wyniosła wyniosła satelitę telekomunikacyjnego EchoStar 23.


EchoStar 23 w drodze na orbitę (grafika: SpaceX)

Start rakiety dobył się 16 marca 2016 roku o godzinie 06:00 UTC z wyrzutni LC-39A na przylądku Canaveral. LC-39A to wyrzutnia wykorzystywana przez byłe amerykańskie wahadłowce Space Shuttle. Był to 2 start rakiety falcon 9 z tejże wyrzutni oraz jednocześnie 2 lot rakiety z tego stanowiska startowego od czasu ostatniego lotu promu kosmicznego (start promu Atlantis 8 lipca 2011 roku do misji misji STS-135).


Falcon 9 z satelitą EchoStar 23 na stanowisku startowym LC-39A (grafika: SpaceX)


Relacja z wyniesienia satelity (start od 17 minuty)

W przeciwieństwie do poprzednich lotów tej rakiety w tym przypadku nie podejmowano próby odzysku pierwszego stopnia Falcona 9. Było to spowodowane masą satelity EchoStar 23 wynoszącą aż 5,5 tony. To najcięższy satelita telekomunikacyjny, jaki kiedykolwiek został wyniesiony przez firmę SpaceX. Część paliwo zwykle zostawiana jest w pierwszym stopniu do wykonania powrotu na pływającą platformę morską - tutaj musiało zostać spalone do wyniesiania satelity EchoStar 23 na orbitę transferową. Docelową pozycją satelity jest 44,9°W na orbicie geostacjonarnej (GEO).

EchoStar to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych należąca do amerykańskiej firmy o tej samej nazwie. Dodatkowo firma ta projektuje oraz produkuje tunery cyfrowe dla telewizyjnych platform satelitarnych i kablowych, w tym m.in. dla Cyfrowego Polsatu. EchoStar 1, pierwszy staelita tej konstelacji, wyniesiony został w 1995 roku.

EchoStar 23 ma 32 transpondery pracujące w paśmie Ku o mocy 15 kW. Satelita został zaprojektowany i zbudowany przez firmą Space Systems. Przewidywany czas życia satelity to 15 lat.

Kolejny start rakiety Falcona 9 odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2016 roku. Wówczas wyniesiony zostanie satelita telekomunikacyjny SES-10.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: