Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX CRS-16

2018-12-05 SpaceX CRS-16

Trzecia w 2018 roku misja zaopatrzeniowa SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).


Rakieta nośna Falcon 9 (grafika: NASA)

Start rakiety nośnej Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon był pierwotnie zaplanowany na 29 listopada 2018 roku, przesunięty został wpierw na 4 grudnia 2018 a potem dzień później 5 grudnia 2018 roku, na godzinę 19:16 czasu polskiego (18:16 UTC).

Rakieta wystartowała z platformy startowej SLC-40 na kosmodromie Canaveral, położonym na Florydzie w USA. Jako, że Falcon 9 to rakieta częściowo wielkokrotnego użytku, to tym razem także mieliścy oglądać lądowanie pierwszego stopnia na "słupie ognia" - jednak nie na barce, ale na nazimnej platformie Landing Zone 1. Nie udało się to tym razem - pierwszy stopień stracił kontrolę i wylądował w oceanie.


Amatorski film z nieudanego lądowania

Przyczną była zacięta pompa systemu hydraulicznego stateczników kratownicowych służących do stablizacji członu podczas spadania w atmosferze.


Wodowanie widoczne z kamery umieszczonej na stopniu rakiety

SpaceX podpłynie do stopnia swoim statkiem. Choć Elon Musk napisał, że stopień zostanie użyty do wewnętrznej misji SpaceX to jednak nie wiadomo czy przewrócenie się na wodę nie go nie uszkodziło. Podobnie jak także morska słona woda.


Cała oficjalna relacja ze startu

Transportowy statek Dragon dostał się jednak bez przygód na orbitę. Za kilka dni dostarczyć on ma na ISS zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe.

Wśród nich jest Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI). To urządznie do laserowej obserwacji Ziemi, które zamontowane ma być na japońskim module stacji kosmicznej. Dzięki GEDI powstać ma pierwsza globalna mapa wysokiej rozdzielczości pionowej struktury lasów na Ziemi.

Dragon dostarczy także na stację paliwo. W ramach Robotic Tanking Mission 3 (RRM3) przetestowany zostanie technika przeładunku i przechowywania w kosmosie krionicznych paliw.


RRM3 (grafika: NASA)

Opanowanie tego sposobu pomoże nie tylko w przyszłych załogowych lotach międzyplanetarnych, na Księżycu czy Marsie ale także w tankowaniu satelitów. Przedłuży to ich okres używania.

Po około miesiącu przydokowania do stacji Dragon powróci z wynikami wcześniejszych eksperymentów, wodując (po raz kolejny - wcześniej był bowiem już używany) na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: