Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX wynosi izraelskiego satelitę telekomunikacyjnego AMOS-17

2019-08-06 SpaceX wynosi izraelskiego satelitę telekomunikacyjnego AMOS-17

Start rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX z izraelskim satelitą telekomunikacyjnym AMOS-17.

Start obędzie się 7 sierpnia 2019 roku o godzinie 00:53 czasu polskiego (6 sierpnia, o godz 22:53 czasu uniwersalnego UTC). Rakieta nośna wystartuje z platformy startowej SLC-40 kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Start tradycyjnie transmitowany będzie na żywo - w oknie poniżej lub na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo.


Okno transmisji na żywo

Ze względu na znaczną masę ładunku zrezygnowano z odzysku pierwszego stopnia rakiety nośnej. Został on pozbawiony rozkładanych nóg do lądowania oraz kratownic do sterowania. Booster ten wcześniej brał udział w 2 startach.


Prezentacja satelity

Satelita telekomunikacyjny AMOS-17 zaprojektowany i zbudowany został przez koncern Boeing. Wejdzie on w skład konstelacji satelitów AMOS zarządzanej jest przez izraelskiego operatora satelitarnego Spacecom.


AMOS-17 w ładowni rakiety nośnej (grafika: SpaceX)

Mający masę około 6,5 tony satelita trafić ma na orbitę geostacjonarną (GEO) o pozycji 17°E. W miejscu tym zastąpi on utraconego w 2015 roku satelitę AMOS-5. Wyposażony jest on a transpondery pracujące w pasmach C, Ku oraz Ka. Satelita obsługiwać będzie mieszkańców Europy, subsaharyjskiej Afryki i Bliskiego Wschodu oferując m.in. płatną telewizję satelitarną.

Planowana żywotność satelity to 20 lat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: