Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sondy kosmiczne NASA już od 50 lat badają planety

2012-12-14 Sondy kosmiczne NASA już od 50 lat badają planety

Pięćdziesiąt lat temu, 14 grudnia 1962, amerykańska sonda kosmiczna Mariner 2 zbliżyła się Wenus, co umożliwiło pierwsze w historii ludzkości wykonane z bliska badanie innej planety.

Sonda została zaprojektowana i zbudowana przez Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, które jest częścią NASA. Sonda Mariner 2 zapoczątkowała nową erę eksploracji Układu Słonecznego.

Dostanie się do Wenus nie było proste. Związek Radziecki poniósł kilka porażek w tym zakresie w 1961 roku. Także pierwsza próba NASA z Marinerem 1 nie była udana. Z powodu problemów rakieta nośna wraz z tą sondą została zniszczona 4 minuty i 53 sekund po starcie.

Mariner 2 został wystrzelony w kosmos rakietą nośną Atlas-Agena w dniu 27 sierpnia 1962 roku z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Mimo (ponownych) problemów z rakietą nośną udało się jednak wynieś sondę. Bez przygód nie obyło się także w drodze sondy z Ziemi do Wenus. Problemy te prawie zakończyły misję sondy. Dwa razy posłuszeństwa obmówiły panele słoneczne, problemy były z krnąbrnym czujnikiem zaprojektowanym, aby zlokalizować Ziemię. We znaki dawały się także żyroskopy. Przed osiągnięciem Wenus temperatura sondy także wzrosła do niepokojących poziomów. Kontrolerzy misji martwili się, czy sonda się nie "ugotuje" przed dotarciem do miejsca przeznaczenia.


Wizualizacja sondy kosmicznej Mariner 2 (grafika: NASA)

Ale szczęśliwie 14 grudnia 1962 roku sonda Mariner 2 przeleciała w odległości zaledwie 34 675 km od Wenus. Rejestratory w Jet Propulsion Laboratory drukować zaczęły rolki taśmy papierowej z cennymi danymi przekazywanymi z sondy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: