Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sonda kosmiczna LADEE wystartowała w kierunku Księżyca

2013-09-07 Sonda kosmiczna LADEE wystartowała w kierunku Księżyca

Rakieta nośna Minotaur V wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę kosmiczną LADEE, która przeprowadzić ma badanie śladowej atmosfery Księżyca oraz uderzeń cząstek pyłu kosmicznego.


Wizualizacja sondy LADEE w drodze z Ziemi na Księżyc (grafika: NASA)

Start zbudowanej przez NASA sondy nastąpił 7 września 2013 roku z kosmodromu Wallops Flight Facility w stanie Wirginia, które jest mniej amerykańskim znanym kosmodromem.


Relacja video ze startu sondy


Start rakiety nośnej Minotaur V z księżycową sondą kosmiczną LADEE (grafika: NASA)

Ważąca 383 kg sonda LADEE (skrót od ang. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) jest orbiterem Księżyca, czyli wejdzie ona na orbitę wokołoksiężycową stając się jego sztucznym satelitą.

Z orbity tej od listopada 2013 roku za pomocą spektrometrów prowadzić będzie badania gęstości, składu oraz zmiany w czasie bardzo śladowej atmosfery Księżyca. Sonda zaopatrzona jest także w licznik pyłu mierzący uderzenia cząstek pyłu kosmicznego w obiekt. Koncepcja licznika pochodzi od wcześniejszych sond kosmicznych Galileo, Ulysses i Cassini.

Sonda ma także poznać bardziej charakter rozproszonej emisji światła na wysokości dziesiątków kilometrów nad powierzchnią Księżyca, które zostały zaobserwowane przez astronautów podczas załogowego programu księżycowego Apollo.

Pomiary mają trwać około stu dni, do lutego 2014 roku. Wykonywane będą z orbity przebiegającej na wysokości od 20 do 60 km nad powierzchnia Księżyca.

Częścią sondy jest także testowy sprzęt do cyfrowej łączności laserowej, która ma umożliwiać transmisję danych z szybkością 50 - 600 megabitów na sekundę. Dane będą transmitowane do 3 ośrodków na Ziemi.

Po zakończeniu paliwa niezbędnego do zmian pozycji LADEE na orbicie sonda zostanie zdeorbitowana.

Misja LADEE kosztowała NASA 250 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: