Nowo¶ci  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Solar Orbiter

Solar Orbiter

Solar Orbiter to europejska sonda kosmiczna i jednocze¶nie orbiter (sztuczny satelita) S³oñca.


Solar Orbiter (grafika: ESA)

Sonda Solar Orbiter badaæ ma bieguny, pole magnetyczne S³oñca, wiatr s³oneczny oraz wp³yw S³oñca na tzw. pogodê kosmiczn±. Jako pierwsza sonda dostarczyæ ma zdjêæ i danych polarnych obszarów S³oñca.


Prezentacja misji

Start sondy odby³ siê 10 lutego 2020. Wyniesiona zosta³a przez rakietê no¶n± Atlas V z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.


Sekwencja startowa (grafika: ESA)

Start sondy transmitowany by³ na ¿ywo.


Transmisja ze startu

Sonda potrzebowaæ bêdzie nieca³e dwa lata, aby osi±gn±æ swoj± orbitê operacyjn±. Do wej¶cia na wysoce eliptyczn± orbitê wokó³ S³oñca wykorzysta asystê grawitacyjn± Ziemi oraz planety Wenus.


Wizualizacja sondy Solar Orbiter (grafika: ESA)

Sonda Solar Orbiter komunikuje siê z Ziemi± za po¶rednictwem nale¿±cej do ESA sieci radioteleskopów European Space Tracking (ESTRACK). Nadzorowana jest z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre, w skrócie ESOC) w Darmstadt w Niemczech.


Instrumenty badawcze sondy (grafika: ESA)

Na pok³adzie sondy jest 10 instrumentów badawczych, w tym 6 teleskopów pracuj±cych w ró¿nych zakresach promieniowania elektromagnetycznego - od widzialnego po rentgenowskie. Przed nagrzewaniem od S³oñca chronione one s± przez wielowarstwow± os³onê termiczn± zbudowan± m.in. z tytanu.

Sonda zaprojektowana i zbudowana zosta³a przez europejski koncern Airbus. Instrumenty badawcze pochodz± od wielu partnerów przemys³owych i instytutów naukowych z europejskich pañstw cz³onkowskich ESA oraz z USA.


Sonda umieszczona w owiewce aerodynamicznej rakiety no¶nej (grafika: Airbus)

Wsparcie

 

Na bie¿±co. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach spo³eczno¶ciowych: