Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sojuz TMA-18M wrócił na Ziemię

2016-03-02 Sojuz TMA-18M wrócił na Ziemię

W Kazachstanie wylądowała szczęśliwie rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz TMA-18M. Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wrócił na jej pokładzie Amerykanin oraz dwóch Rosjan.


Kapsuła podczas powrotu (grafika: NASA, Bill Ingalls)

Załoga Sojuza TMA-18M:

  • Scott Kelly (USA)
  • Michaił Kornijenko (Rosja)
  • Siergiej Wołkow (Rosja)

Wysłany przez NASA astronauta Scott Kelly na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędził prawie rok (340 dni). Stał się tym samym najdłużej przebywającym amerykańskim astronautą w kosmosie.

W USA czekan na niego brat bliźniak Mark Kelly. On także brał udział w misji, jednakże na Ziemi. Dzięki badaniu bliżniaków (jednego w kosmosie, drugiego na Ziemi) naukowcy chcą lepiej porównać, jak zmienia się ludzkie ciało na orbicie.

Razem ze nim wrócili dwaj rosyjscy kosmonauci: Michaił Kornienko i Siergiej Wołkow. Siergiej Wołkow to syn trzykrotnego uczestnika lotów kosmicznych, Aleksandra Wołkowa. Podobnie jak ojciec, ma on teraz na swoim koncie 3 loty w kosmos.

Inżynier Michaił Kornienko był w kosmosie drugi raz.

Scott Kelly z Michaiłem Kornijenko badali wpływ długotrwałego przebywania w warunkach nieważkości na człowieka. Badania takie pozwolą na przyszłościowy lot na Marsa. Był to jego 4 lot w kosmos.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: