Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sojuz MS-14

2019-08-20 Sojuz MS-14

60 lot Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) był niezwykły. W kapsule bowiem zamiast ludzi zasiadł robot humanoidalny Skybot F-850.


Skybot F-850 (grafika: Roskosmos)

Start odbył się 22 sierpnia 2019 roku z kosmodromu Bajkonur.


Sojuz MS-14 na stanowisku startowym (grafika: Roskosmos)

Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Po dwóch dniach statek zadokował do stacji orbitalnej, ale próba połączenia się jednak nie powiodła z powodu awarii systemu nawigacyjnego Kurs. Cumowanie nastąpiło w drugiej próbie 27 sierpnia.

Skybot F-850 to wersja robota FEDOR (skrót od ang. Final Experimental Demonstration Object Research), pierwszego rosyjskiego robota humanoidalnego. Po zadokowaniu statku Sojuz do ISS robot został przeniesiony do rosyjskiej części stacji, gdzie pod kontrolą kosmonauty Aleksandra Skworcowa wykonał kilka przewidzianych dla niego zadań.

"Specjaliści korporacji ocenili funkcjonowanie systemów robota, przetestowali wirtualne okulary i egzoszkielet-kombinezon kontrolny noszony przez operatora, a także sprawdzili wykonanie przez robota operacji, które wykona on na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej." - donosi Energy." - poinformowała RSC Energia.


Skybot F-850 z kontrolerem (grafika: Roskosmos)

Powrót kapsuły z robotem odbył się 6 września 2019 roku. Lądowanie odbyło się w Kazachstanie.

W dłuższej perspektywie robot testować ma także nowy załogowy statek kosmiczny Federacja.

Plany Roskosmosu, którym często nie można odmówić fantazji, przewidują że FEDOR pewnego dnia udać się może nawet na Księżyc. Pomysł taki podobny jest do Projektu M, niezrealizowanego przez NASA lądowania na Księżycu robota humanoidalnego.

Był to pierwszy lot bez człowieka załogowej kapsuły Sojuz od 33 lat.

Był to finalny test Sojuza-2.1a - nowej wersji rakiety nośnej rodziny Sojuz. Kolejna misja oznaczona jako Sojuz MS-15 stanowić będzie ostatni lot wykonywanym rakietą Sojuz-FG, która używana jest od 2001 roku. Potem załogowe rosyjskie loty kosmiczne odbywać są mają już nowym Sojuzem-2.1a.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: