Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sojuz MS-14

2019-08-20 Sojuz MS-14

60 lot Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) będzie niezwykły. W kapsule bowiem zamiast ludzi zasiądzie robot humanoidalny Skybot F-850.


Skybot F-850 (grafika: Roscosmos)

Start zaplanowano na 22 sierpnia 2019 roku z kosmodromu Bajkonur. Po dwóch dniach statek zadokować ma do stacji orbitalnej.


Sojuz MS-14 jest już na stanowisku startowym (grafika: Roscosmos)

Będzie to finalny test Sojuza-2.1a - nowej wersji rakiety nośnej rodziny Sojuz. Kolejna misja oznaczona jako Sojuz MS-15 stanowić będzie ostatni lot wykonywanym rakietą Sojuz-FG, która używana jest od 2001 roku. Potem załogowe rosyjskie loty kosmiczne odbywać są mają już nowym Sojuzem-2.1a.

Skybot F-850 to wersja robota FEDOR (skrót od ang. Final Experimental Demonstration Object Research), pierwszego rosyjskiego robota humanoidalnego. Po zadokowaniu statku Sojuz do ISS robot zostanie przeniesiony do rosyjskiej części stacji, gdzie pod kontrolą kosmonauty Aleksandra Skworcow wykona kilka przewidzianych dla niego zadań.

"Specjaliści korporacji ocenili funkcjonowanie systemów robota, przetestowali wirtualne okulary i egzoszkielet-kombinezon kontrolny noszony przez operatora, a także sprawdzili wykonanie przez robota operacji, które wykona on na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej." - donosi Energy." - poinformowała RSC Energia.


Skybot F-850 z kontrolerem (grafika: Roskosmos)

Powrót kapsuły z robotem planowany jest na 7 września 2019 roku. Lądowanie planowane jest w Kazachstanie.

W dłuższej perspektywie robot testować ma także nowy załogowy statek kosmiczny Federacja, którego pierwsze wystrzelenie planowane jest na 2022 rok przez rakietę nośną Sojuz-5.

Plany Roskosmosu, którym często nie można odmówić fantazji, przewidują że FEDOR pewnego dnia udać się może nawet na Księżyc. Pomysł taki podobny jest do Projektu M, niezrealizowanego przez NASA lądowania na Księżycu robota humonoidalnego.

Start transmitowany będzie na żywo. Oglądać go można będzie w poniższym oknie transmisji lub podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: