Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lądowanie Sojuza MS-13

2020-02-06 Lądowanie Sojuza MS-13

Na Ziemię, na pokładzie Sojuza MS-13, wraca 3 członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Lądować będą:

  • Aleksandr Skworcow (Roskosmos, Rosja)
  • Luca Parmitano (ESA, Włochy)
  • Christina Koch (NASA, USA)


Amerykańska astronautka Christina Koch podczas spaceru kosmicznego (grafika: NASA)

Lądowanie na stepach Kazachstanu transmitowane odbędzie na żywo, od godz. 09:00 czasu środkowoeuropejskiego (08:00 czasu GMT) w czwartek 6 lutego 2020 roku, na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wcześniejsze pożegnanie na stacji kosmicznej, zamknięcie włazu i odlot od stacji można będzie oglądać w telewizji NASA.

Dla rosyjskiego kosmonauty Skworcowa był to trzeci lot w kosmos i na stację ISS. Dla włoskiego astronauty Luca Parmitano był to zaś drugi lot na orbitę. Amerykanka Christina Koch w kosmos zaś wyruszyła pierwszy raz, ale wraca na Ziemię po ustanowieniu rekordowego pobytu dla kobiet, po 328 dniach w kosmosie. Wystartowała ona na stację 14 marca 2019 roku na pokładzie wcześniejszego Sojuza MS-12. Była członkiem 59, 60 i 61 załogi wyprawy.


Sojuz MS-13 (grafika: NASA)

18 października 2019 roku wraz z Jessicą Meir, także Amerykanką, odbyła ona pierwszy podwójny kobiecy spacer kosmiczny. Dwójka astronautek para spędziła poza stacją 7 godzin przeprowadzając naprawę uszkodzone sterowanie jednostki mocy.

"Kiedy po raz pierwszy wydostałyśmy się ze śluzy, a potem wyszłyśmy, trzymałyśmy się poręczy i po prostu spojrzałyśmy sobie w oczy. Wiedziałyśmy, jak wyjątkowy był ten moment. Nigdy tego nie zapomnę." - powiedziała Koch przypominając wspólny spacer kosmiczny.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: