Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rój meteorów na życzenie

2019-01-28 Rój meteorów na życzenie

Na orbicie Ziemi jest już japoński satelita, który wytwarzać ma sztuczne roje meteorów.


Sztuczne "spadające gwiazdy" (grafika: Star ALE)

"Sky Canvas, pierwszy na świecie projekt sztucznych 'spadających gwiazd', umożliwić ma ludziom z całego świata doświadczenia bezprecedensowego, zbiorowego przeżycia. Wykorzystując przestrzeń kosmiczną jako scenę, dążymy nieustannie do ożywienia nowych poziomów rozrywki. Wykorzystamy naszą wiedzę techniczną i know-how, aby wnieść wkład w rozwój nauki." - przeczytać można na stronie projektu.

"Spadające gwiazdy" uzyskiwane mają być poprzez wyrzucanie małych kulek z orbitującego wokół Ziemi satelity. Kiedy wejdą one w atmosferę Ziemi społoną w niej z dostateczną jasnością, aby mogły być widoczne przez ludzi z Ziemi.

Projekt Sky Canvas prowadzony jest przez firmę Sky ALE, którą w 2011 roku założyła japońska doktor astronomii oraz seryjna businesswomen Lena Okajima.


Lena Okajima (grafika: Star ALE)

Pierwszy satelita projektu ALE-1 wyniesiony został na rakiecie Epsilon podczas jej startu 18 stycznia 2019 roku.


Satelita ALE-1 (grafika: Star ALE)

Po umieszczeniu na orbicie satelita nawiązał kontakt ze stacją naziemną. Pokaz sztucznych meteorytów nastąpić ma już za 1,5-2 miesiące. Na pokładzie satelity znajduje się 400 kulek o rozmiarze 1 cm. Wykonane one są z materiału podobnego do kosmicznego pyłu.

Kulki zostaną uwolnione z orbity na wysokości około 400 km. Przewiduje się, będą one widoczne z Ziemi w obszarze o średnicy kilkuset km. Pokaza ma być bezpieczny, kulki bowiem mają społonąć doszczętnie w atmosferze.


Kulki (grafika: Star ALE)

Przed uwolnieniem kulek sprawdzona zostanie pozycja i trajektoria wszystkich innych satelitów w pobliżu. Tylko wtedy, gdy istnieć będzie wystarczający odstęp między trajektorią cząstki a satelitami, cząsteczki tworzące sztuczny rój meteorów zostaną uwolnione.

Budowany jest już drugi satelita. Szacuje się, że satelita zostanie ukończony wiosną 2019 roku, a jego umieszczenie na orbicie zaplanowano jeszcze na 2019 rok.

Pokaz spadających gwiazd odbyć się ma podczas olimpiady w Tokio w 2020 roku (aktualizacja: z powodu koronawirusa olimpiada została przełożona na 2021 rok).

Oprócz rozrywki projekt ma służyć także nauce. Górne wartwy atmosfery skrywają jeszcze wiele tajemnic. Badając ścieżkę i mechanikę spadających sztucznych cząstek projekt ma się przyczynić także do jej rozwoju.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: