Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Siódmy satelita Sentinel na orbicie 2018-04-25 Siódmy satelita Sentinel na orbicieEuropejski satelita obserwacyjny Sentinel-3B dołączył do krążącego wokół Ziemi bliźniaczego Sentinela-3A.Ważący 1 150 kg Sentinel-3B został wyniesiony na rakiecie Rokot w dniu 25 kwietnia 2018 roku. Rokot są to zmodyfikowane, wycofywane z użycia międzykontynentalnymi pociski balistyczne UR-100N. Start miał miejsce z rosyjskiego kosmodromu Plesieck.
Para satelitów zwiększy ilość obserwacji i zebranych danych dla programu środowiskowego Unii Europejskiej o nazwie Copernicus. Pierwsze sygnały satelity zostały odebrane 92 minuty po starcie w stacji Kiruna w Szwecji. Transfer danych został szybko ustanowiony przez centrum operacji ESA w niemieckim Darmstadt, pozwalając na przejęcie kontroli nad satelitą. Podczas trwającej trzy dni fazy startu i wstępnych orbit kontrolerzy sprawdzą działanie systemów satelity oraz rozpoczną kalibrację instrumentów potrzebną do formalnego rozpoczęcia misji. Rutynowe obserwacje powinny rozpocząć się za około pięć miesięcy.
"To już siódmy start satelity z serii Sentinel w ciągu ostatnich czterech lat. To wyraźnie pokazuje, co może osiągnąć europejska współpraca. To kolejny element największego program obserwacji Ziemi na świecie, który prowadzimy z naszymi partnerami z Komisji Europejskiej oraz Eumetsatem." - powiedział Jan Wörner, dyrektor generalny ESA. Po tym starcie pierwszy zestaw satelitów Sentinel programu środowiskowego Copernicus jest już na orbicie i stosując szereg technologii, monitoruje lądy, oceany oraz atmosferę ziemską. "Sentinel-3B oznacza koniec budowy pierwszej konstelacji Sentineli na orbicie. Nie było to proste zadanie i wymagało to dużego wsparcia wszystkich zaangażowanych. Sentinele pozwolą nam uzyskiwać codziennie bardzo dokładny obraz naszej planety i dostarczą kluczowych informacji dla decydentów politycznych. System daje również mnóstwo możliwości dla firm prywatnych rozwijających nowe i innowacyjne usługi. Otwarty dostęp do danych pozwala każdemu obywatelowi stosować dane dla własnego użytku. Gdy projektowaliśmy tę konstelację 20 lat temu, nie każdy był przekonany, że Europa jest w stanie sprostać zadaniu. Cieszę się, że program został zrealizowany i jest teraz częścią europejskiego sukcesu." - powiedział Josef Aschbacher, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA. Program Copernicus wykorzystuje satelity Sentinel, aby dostarczać dane do monitoringu dla zastosowań środowiskowych oraz wsparcia aktywności związanych z bezpieczeństwem publicznym. Żeby móc to robić, dwa Sentinele-3 wyposażone są w szereg najnowszych czujników. Obserwując oceany, misja mierzy temperaturę, kolor i wysokość powierzchni morza, jak również grubość lodu morskiego. Pomiary te są wykorzystywane np. do monitoringu zmian klimatu Ziemi oraz do innych zastosowań, takich jak śledzenie zanieczyszczenia mórz. Obserwując lądy, misja monitoruje pożary, mapuje wykorzystanie lądów, sprawdza zdrowie wegetacji oraz mierzy wysokość rzek i jezior. Pozyskane dane z programu Copernicus są bezpłatne i mogą być używane na całym świecie. Wsparcie
|