Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sieć anten Deep Space Network ma 50 lat

2013-12-24 Sieć anten Deep Space Network ma 50 lat

Sieć gigantycznych anten Deep Space Network umożliwiających komunikację Ziemi z sondami kosmicznymi służy ludzkości od 50 lat.


Jedno z trzech kompleksów sieci Deep Space Network w Canberra, Australia w 1997 roku (grafika: NASA)

Deep Space Network najpierw istniało jako zaledwie kilka małych anten. W latach 50. XX wieku anteny były obsługiwane przez armię amerykańską, aby 24 grudnia 1963 roku przekształcić się w Deep Space Network. Szybko stała się ona siecią wykorzystywaną do misji sond kosmicznych w dalekiej przestrzeni kosmicznej (ang. deep space).

Podczas pierwszego roku działalności sieć anten Deep Space Network umożliwiała komunikację z trzema obiektami: Mariner 2, IMP-A i Atlas Centaur 2. Dziś umożliwia ona komunikację 33 obiektami przez 3 kompleksy anten rozsianych na całym świecie:

  • Goldstone Deep Space Communications Complex - Goldstone, Kalifornia, USA
  • Madrid Deep Space Communication Complex - Madryt, Hiszpania
  • Canberra Deep Space Communications Complex - Canberra, Australia.

Anteny Deep Space Network nie tylko umożliwiły obsługę znacznej części misji międzyplanetarnych sond kosmicznych, ale także umożliwiły transmisję na żywo lądowania ludzi na Księżycu.

Z sieci anten korzysta nie tylko NASA ale także Europejska Agencja Kosmiczna ESA, japońska JAXA i rosyjska. Deep Space Network był wykorzystany niedawno także przez pierwszą indyjską sondę międzyplanetarną Mars Orbiter Mission.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: