Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SBIRS GEO-6

2022-08-04 SBIRS GEO-6

Na orbitę geostacjonarną poleciał amerykański wojskowy satelita wczesnego ostrzegania SBIRS GEO-6.


Wizualizacja satelity SBIRS GEO-6 (grafika: ULA)

SBIRS GEO-6 to szósty i ostatni satelita serii Space Based Infrared System Geosynchronous Earth Orbit (SBIRS), konstelacji dla amerykańskich wojsk kosmicznych U.S. Space Force.

"Wyposażone w potężne czujniki skanujące i obserwujące w podczerwieni, aby chronić nasz naród 24/7, satelity SBIRS są wierzchołkiem włóczni systemu globalnego rakietowego ostrzegania, w czasie gdy na całym świecie pogłębiają się zagrożenia rakietami balistycznymi. Te czujniki podczerwieni, jak również inne w konstelacji satelitów nad naszymi głowami, zbierają dane, które pozwalają amerykańskiemu wojsku wykrywać starty rakiet, wspierać obronę przed rakietami balistycznymi, zwiększyć gromadzenie danych wywiadu technicznego oraz świadomość sytuacyjną na polu walki." - przeczytać można w komunikacie prasowym amerykańskich wojsk kosmicznych USSF.

Satelita SBIRS GEO-6 zbudowany został przez koncern Lockheed Martin. Jego czujniki podczerwieni na pokładzie są identyczne jak na pozostałych pięciu satelitach SBIRS. Są to dwa czujniki podczerwieni - jeden skanuje, drugi zaś się wpatruje. Dzięki temu satelity systemu SBIRS zapewniają szybkie powiadomienie o starcie pocisków balistycznych lub hipersonicznych przywódców rządowych (np. amerykańskiego prezydenta), reszty decydentów i wojskowych.

Satelita wyniesiony został przez rakietę nośną Atlas V w wersji 421.


Atlas V z satelitą SBIRS GEO-6 (grafika: ULA)

Wykorzystana zostanie owiewka XEPF (Extra Extended Payload Fairing) o średnicy 4 m. XEPF to dwusegmentowa (dwuczęściowa) owiewka składającą się z aluminiowej powłoki z pionowymi podłużnicami. Wysokość rakiety z owiewką XEPF wynosi około 59 m.


Owiewka (grafika: ULA)

Start satelity odbył się 4 sierpnia 2022 roku z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Przewidywany okres eksploatacji satelity to 12 lat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: