Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity z radarami z syntetyczną aperturą zobaczą świat w kolorze

2015-12-09 Satelity z radarami z syntetyczną aperturą zobaczą świat w kolorze

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać zdjęcia satelitarne o bezprecedensowej jakości.


Obraz radarowy z niemieckiego satelity szpiegowskiego wyposażonego w radar z syntetyczną aperturą SAR-Lupe (grafika: OHB System)

Podczas zakończonej niedawno Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC 2015) w Genewie w Szwajcarii osiągnięto ważne porozumienie w sprawie kolejnych misji satelitów działających w paśmie X. Przyznano nowe częstotliwości na potrzeby systemów obserwacji Ziemi bazujących na radarze z syntetyczną aperturą (SAR, skrót z ang. Synthetic Aperture Radar) poprzez podwojenie obecnego pasma z 600 do 1200 megaherców. Radar taki umożliwia wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).

Decyzja ta, podjęta po czterech latach przygotowań i kilku tygodniach intensywnych dyskusji poprzedzających konferencję, otwiera drogę do satelitów SAR zapewniających bezprecedensową rozdzielczość i kolorowy obraz.

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać obrazy o rozdzielczości 25-centymetrowej oraz dane polarymetryczne umożliwiające wizualizację w kolorze i skuteczniejsze analizowanie ukształtowania terenu, m.in. infrastruktury i roślinności.

Usprawni to na przykład wykrywanie ruchu dzięki precyzyjniejszym danym o niestabilnych warstwach w pobliżu powierzchni Ziemi oraz zapewni wyższy stopień bezpieczeństwa na morzu dzięki wykrywaniu mniejszych łodzi oraz skuteczniejszej identyfikacji podejrzanych działań. Przyda się to również w zastosowaniach środowiskowych, zwłaszcza w mapowaniu pokrycia i użytkowania gruntów oraz w monitorowaniu leśnictwa.

Jedną z firm, które pracują na tego typu satelitami jest europejska Airbus Defence and Space. Pracuje ona nad satelitami SAR, które będą kontynuatorami udanych misji:

  • TerraSAR-X,
  • TanDEM-X.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: