Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity uchwyciły powodzie w Zachodniej Europie

2021-07-16 Satelity uchwyciły powodzie w Zachodniej Europie

Satelity obserwacyjne Ziemi pomagają przy mapowaniu zalanych obszarów, by pomóc w niesieniu pomocy.

Rekordowe opady deszczu w Europie Zachodniej sprawiły, że rzeki wystąpiły z brzegów powodując powodzie. Jednymi z najbardziej dotkniętych przez ulewne deszcze są landy Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia w zachodnich Niemczech oraz region Walonii w południowej Belgii. Burze i wysoka woda uderzyły również w sąsiednią Szwajcarię, Holandię i Luksemburg. W efekcie ponad 100 osób straciło życie, ponad 1000 osób jest zaginionych.


Mapa satelitarna z obszarami dotkniętymi powodzią (grafika: ESA)

Przedstawiona mapa bazuje na 2 oddzielnych obrazowaniach radarowych wykonanych przez europejskiego podwójnego satelitę Sentinel 1 w dniach 3 lipca oraz 15 lipca 2021 roku. Zasięg powodzi ukazany jest w kolorze czerwonym.

Obraz w dużej rozdzielczości:

"Obrazy radarowe pozyskane przed i po katastrofach powodziowych oferują natychmiastowe informacje o zasięgu zalania i okazują się przydatne w monitorowaniu powodzi, dzięki zdolności Sentinela 1 do 'widzenia' przez chmury i deszcz." - przeczytać można w komunikacie ESA.

Podobnie jak w przypadku innych katastrof europejska agencja kosmiczna ESA udostępniła obrazy satelitarne za pośrednictwem swojej usługi Copernicus Emergency Mapping Service:

Usługa ta wykorzystuje obserwacje z europejskich satelitów do dostarczania map na żądanie, aby pomóc organom ochrony ludności i międzynarodowej społeczności humanitarnej w obliczu poważnych sytuacji kryzysowych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: