Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają teletransmisję sygnałów radiowych, telewizyjnych oraz danych.

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają transmisję sygnałów takich jak:

Satelity telekomunikacyjne znajdują się najczęściej na orbitach geostacjonarnych (GEO), dzięki czemu dla obserwatorów na Ziemi "wiszą" one w tym samym miejscu na niebie.

Satelita telekomunikacyjny Eutelsat 3B podczas testów mechanicznych
Satelita telekomunikacyjny Eutelsat 3B podczas testów mechanicznych (grafika: Eutelsat)

Historia

Na samym początku eksperymentowano z biernymi satelitami telekomunikacyjnymi, czyli takimi które odbijały sobą sygnał radiowy wysłany z Ziemi (nie wzmacniały go i nie retransmitowały). Stanowiły one duże, nadmuchiwane balony umieszczone w kosmosie - np. satelity Echo.

Wykorzystywane obecnie satelity telekomunikacyjne są aktywne - tzn. wykorzystują umieszczone na pokładzie transpondery, które odbierają sygnał z Ziemi a następnie wzmacniają go i za pomocą anten kierunkowych retransmitują go z powrotem na określony obszar Ziemi. Pierwszym aktywnym satelitą telekomunikacyjnym był Telstar 1.

Dzięki temu, że z czasem rosła moc transponderów sygnał satelitarny mógł zostać odbierany nie tylko przez wyposażone w duże anteny wyspecjalizowane stacje, ale także konsumenci. Możliwe stało się wprowadzenie usług masowych jak telewizja satelitarna, radio satelitarne, telefonia satelitarna czy Internet satelitarny.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: