Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają teletransmisję sygnałów radiowych, telewizyjnych oraz danych.

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają transmisję sygnałów takich jak:

Satelity telekomunikacyjne znajdują się najczęściej na orbitach geostacjonarnych (GEO), dzięki czemu dla obserwatorów na Ziemi "wiszą" one w tym samym miejscu na niebie.

Satelita telekomunikacyjny Eutelsat 3B podczas testów mechanicznych
Satelita telekomunikacyjny Eutelsat 3B podczas testów mechanicznych (grafika: Eutelsat)

Historia

Na samym początku eksperymentowano z biernymi satelitami telekomunikacyjnymi, czyli takimi które odbijały sobą sygnał radiowy wysłany z Ziemi (nie wzmacniały go i nie retransmitowały). Stanowiły one duże, nadmuchiwane balony umieszczone w kosmosie - np. satelity Echo.

Wykorzystywane obecnie satelity telekomunikacyjne są aktywne - tzn. wykorzystują umieszczone na pokładzie transpondery, które odbierają sygnał z Ziemi a następnie wzmacniają go i za pomocą anten kierunkowych retransmitują go z powrotem na określony obszar Ziemi. Pierwszym aktywnym satelitą telekomunikacyjnym był Telstar 1.

Dzięki temu, że z czasem rosła moc transponderów sygnał satelitarny mógł zostać odbierany nie tylko przez wyposażone w duże anteny wyspecjalizowane stacje, ale także konsumenci. Możliwe stało się wprowadzenie usług masowych jak telewizja satelitarna, radio satelitarne, telefonia satelitarna czy Internet satelitarny.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: