Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity meteorologiczne

Satelity meteorologiczne

Satelity meteorologiczne umożliwiają obserwację pogody i klimatu.

Hsitoria

Pierwszym sztucznym satelitą meteorologicznym był amerykański TIROS 1 wysłany na orbitę 1 kwietnia 1960 roku. Umożliwiał on wykonywanie kamerą telewizyjną zdjęć Ziemi (z powłoką chmur) a następnie przekazywanie ich łączem radiowym na Ziemię.


Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę meteorologicznego TIROS 1

Współczesność

Jeden z kolejnych satelitów serii TIROS 8 zaopatrzony został w system APT (skrót z ang. Automatic Picture Transmission co oznacza samoczynne przekazywanie obrazów). Dzięki temu rozwiązaniu, które stało się standardem, stacje naziemne mogą odbierać zdjęcia z przelatujących nad nimi satelitów meteorologicznych. Możliwe jest to za pomocą stosunkowo prostej i niedrogiej aparatury odbiorczej. Zdjęcia z satelity meteorologicznego są stale transmitowane z satelity na Ziemię. Pobieranie zdjęć z niego odbywa się zatem w czasie rzeczywistym. Dzięki nim uzyskać można dane na temat lokalnej sytuacji meteorologicznej (tzw. mapy pogody). Na świecie znajduje się co najmniej kilka tysięcy naziemnych punktów APT.

Polska jest członkiem Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: