Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelita MetOp-C coraz bliżej wyniesienia

2017-08-10 Satelita MetOp-C coraz bliżej wyniesienia

Trzeci satelita meteorologiczny serii MetOp znaleźć się ma na orbicie w październiku 2018 roku.


Satelita MetOp-C (grafika: Airbus)

MetOp-C jest trzecim i ostatnim satelitą z pierwszej generacji satelitów meteorologicznych MetOp. Satelita ważący 4 tony jest teraz niemal ukończony po pomyślnym połączeniu modułu użytkowego i serwisowego. Przed startem, który ma odbyć się w październiku 2018 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w najbliższych tygodniach MetOp-C przejdzie serię testów radioelektrycznych. Panel słoneczny, ostatni kluczowy komponent, zostanie zintegrowany w listopadzie 2017 roku tuż przed rozpoczęciem prób wibracyjnych.

Satelity MetOp zostały zaprojektowane przez firmę Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz EUMETSAT, Europejskiej Organizacji ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych, i stanowią część wspólnego przedsięwzięcia europejsko-amerykańskiego. EUMETSAT odpowiada za obsługę satelitów.

MetOp-A, pierwszy satelita z serii, został wyniesiony na orbitę w październiku 2006 roku i już dwukrotnie przekroczył przewidywany pięcioletni okres eksploatacji. MetOp-B został wystrzelony w 2012 roku i również niebawem przekroczy zakładany czas użytkowania. Początkowo zakładano, że każdy kolejny satelita będzie zastępował swojego poprzednika, jednak duża żywotność pierwszych dwóch satelitów oznacza, że teraz można korzystać z nich jednocześnie, co zapewnia meteorologom więcej danych. Wystrzelenie satelity MetOp-C jeszcze bardziej zwiększy jakość obserwacji oraz danych używanych do prognozowania pogody.

Każdy satelita MetOp zawiera łącznie 12 instrumentów pomiarowych, dzięki czemu system jest niezwykle wszechstronny. Mikrofalowa sonda wilgotności zbudowana przez firmę Airbus dostarcza danych o parze wodnej w pobliży powierzchni Ziemi i jest wykorzystywana we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Instrument ten znajduje się w każdym satelicie MetOp, a dwa kolejne orbitują w amerykańskich satelitach NOAA, dostarczając uzupełniających danych z innej orbity w celu ulepszenia modeli pogody. MetOp mierzy też wiatry nad powierzchnią oceanów, obserwuje rozkład lodu morskiego i monitoruje warstwę ozonową w atmosferze, a także przekazuje pomiary meteorologiczne ze statków, boi oraz stacji badawczych. Zawiera również odbiornik do przekazywania sygnałów od ludzi wzywających pomocy.

MetOp zwiększył dokładność prognozowania pogody i umożliwił wydłużenie prognoz krótkoterminowych o jeden dzień.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: