Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Samolot Virgin Orbit po raz pierwszy uwolnił rakietę

2019-07-10 Samolot Virgin Orbit po raz pierwszy uwolnił rakietę

Amerykańska firma kosmiczna Virgin Orbit jest już tuż przed pierwszym startem w kosmos. Samolot Boeing 747 Jumbo Jet zrzucił po raz pierwszy 21-metrową rakietę LauncherOne.


Rakieta LauncherOne zdolna ma być do wynoszenia ładunków, głównie sztucznych satelitów, o masie do 500 kg na niską orbitę okołoziemską LEO (grafika: Virgin Orbit)

Firma Virgin Orbit rozwija system wynoszenia ładunków w kosmos oparty o samolot i uwalnianą spod niego rakietę nośną LauncherOne. Samolot-nosiciel wynoszący rakietę ponad gęste warstwy atmosfery stanowi tutaj niejako odpowiednik pierwszego stopnia rakiety nośnej.


Rakieta LauncherOne (grafika: Virgin Orbit)

Omawiany test odbył się 10 lipca 2019 roku nad kalifornijską pustynią Mojave. Zgodnie z planem samolot-nosiciel o nazwie Cosmic Girl (z ang. kosmiczna dziewczyna) wzniósł się z podczepioną rakietą na wysokości 10,7 km. Na tej wysokości spod skrzydła uwolniona została 21 metrowa rakieta LauncherOne. Lotem swobodnym spadła ona na pustynię wybijając krater.

"Wszystko pasowało do tego, co widzieliśmy w symulatorze. Dynamika uwalniania oraz sterowanie samolotem w rzeczywistości były lepsze, niż się spodziewaliśmy." - powiedział Kelly Latimer, pilot testowy Virgin Orbit.

Manewr uwalniania rakiety jest jednym z kluczowych do następnego etapu, jakim jest uwolnienie rakiety i jej lot w kosmos. Wiadomo, że nastąpić ma to wkrótce - jednak dokładna data nie została jeszcze podane przez firmę.


Naziemny test rakiety LauncherOne

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: