Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Samolot-nosiciel systemu Stratolaunch coraz bliżej startu

2017-09-19 Samolot-nosiciel systemu Stratolaunch coraz bliżej startu

Osiągnięto kolejny kamień milowy w ramach programu Stratolaunch.

Na pustyni Mojave w Kalifornii (USA) obecnie testowanych jest 6 silników odrzutowych Pratt & Whitney PW4056 samolotu-nosiciela systemu wynoszenia ładunków w kosmos Stratolaunch. To początek fazy przygotowań do lotów.


Stratolaunch to system startu rakiet nośnych spod samolotu-nosiciela unoszącego się na dużej wysokości (grafika: Stratolaunch)

Mimo, że start spod skrzydła samolotu zmniejsza wymaganą masę rakiety (pierwszym stopniem jest samolot) to jednak taki samolot musi mieć znaczne rozmiary. Tak też jest w tym przypadku. Zaprezentowany opinii publicznej 31 maja 2017 samolot-nosiciel ma dwa kadłuby i rekordową rozpiętość skrzydeł aż 117 metrów. Jest to największy pod względem wymiarów samolot na świecie.


6 silników pochodzi z 2 samolotów pasażerskich typu Boeing 747 (grafika: Stratolaunch)

Samolot-nosiciel został zbudowany przez firmę Scaled Composites. Pusty waży 226,8 tony, zatankowany o 50% więcej. Jego 6 silników ma umożliwić wyniesienie w powietrze ładunku do 250 ton, podwieszonego pod skrzydłem między oboma kadłubami. Docelowo Stratolaunch wynosić ma 3 rakiety Pegasus XL, odpalane w ramach jednego lotu. Rakiety te wynoszone są obecnie przez znacznie mniejszy samolot L-1011.


Wizualizacja wynoszenia rakiet (grafika: Stratolaunch)

Obok silników testowane są obecnie stery, systemy elektryczne, hydrauliczne i wykrywania ognia. Następny etap to próby kołowania na pasie startowym i w końcu dziewiczy lot.

Starty rakiet spod samolotu-nosiciela rozpocząć się mają na początku 2019 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: