Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rozbiła się rakieta Proton-M z meksykańskim satelitą

2015-05-16 Rozbiła się rakieta Proton-M z meksykańskim satelitą

Rosyjska rakieta nośna Proton-M, która miała wynieść na orbitę meksykańskiego satelitę telekomunikacyjnego MexSat-1, tuż po starcie miała awarię i roztrzaskała się nad Syberią.

Rosyjski Proton-M 16 maja 2015 roku startował z kosmodromu Bajkonur. Wynieść miał on sztucznego satelitę MexSat-1. Jednakże 493 sekundy od momentu startu zawiódł trzeci stopień rakiety nośnej. Wówczas to wyłączył się silnik tego stopnia i utracono łączność. Górny stopień oraz satelita wszedł ponownie w atmosferę i spadł we wschodniej Syberii.


MexSat-1 (grafika: Secretaria de Communicaciones y Transportes)

Utracony MexSat 1 był satelitą telekomunikacyjnym. Został wykonany przez firmę Boeing Satellite Systems na zlecenie meksykańskiego Ministerstwa Komunikacji i Transportu (Secretaria de Communicaciones y Transportes). Był wyposażony w transpondery pasma Ku i L i miał trafić na pozycję satelitarną 113°W (nie byłby "widoczny" w Polsce). Tam miał działać 15 lat.


Relacja ze startu

Jest to drugi nieudany lot rosyjskiej rakiety orbitalnej w 2015 roku. 28 kwietnia 2015 roku rosyjskiej rakiecie nośnej Sojuz nie udało się wynieść na orbitę bezzałogowego statku zaopatrzeniowego Progress M-27M.

Na razie nie są znane przyczyny awarii i rozbicia się rakiety. Pewne jest natomiast, że planowany na 31 maja 2015 roku kolejny lot rakiety Proton-M z satelitą Inmarsat 5F3 zostanie odłożony w czasie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: