Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosyjska rakieta Rokot wyniesie europejskiego satelitę Sentinel-3A

2016-02-15 Rosyjska rakieta Rokot wyniesie europejskiego satelitę Sentinel-3A

Na zlecenie Komisji Europejskiej 16 lutego 2016 roku z kosmodromu Plesieck na północy Rosji rakietą nośną Rokot wyniesiony ma zostać europejski satelita obserwacyjny Sentinel-3A.


Wizualizacja odłączenia się satelity Sentinel-3A od Briz-M ostatniego członu rakiety nośnej Rokot (grafika: ESA, Pierre Carril)

Sentinel-3A to trzeci satelita z konstelacji europejskich satelitów Sentinel będących częścią programu Copernicus. Powstają i są wynoszona na niską orbitę okołoziemską dla Komisji Europejskiej przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.


Sentinel-3A na rakiecie nośnej Rokot (grafika: ESA, Stephane Corvaja)

Start odbędzie się w atmosferze skandalu z położonego na północy Rosji komosdromie Plesieck. Nieoficjalnie wiadomo, że Rosjanie ingerowali w satelitę. Odebrali oni pracownikom Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA na pewien czas dostęp do sztucznego satelity. Najprawdopodobniej doszło do nieautoryzowanego częściowego rozłożenia Sentinela-3A. Należy brać po uwagą przynajmniej dokładną inspekcję fotograficzną wnętrza satelity. Otwartym pytaniem zostaje, czy satelita nie został uszkodzony.

Przypomnieć należy, że rakiety nośne Rokot to zmodyfikowane, wycofywane z użycia międzykontynentalne pociski balistyczne UR-100N. Wynoszenie nimi satelitów wykonywane jest przez rosyjskich wojskowych.


Transfer satelity Sentinel-3A na miejsce startowe (grafika: ESA, Stephane Corvaja)

Satelita Sentinel-3A zbudowany został przez firmę Thales Alenia Space. W stanie złożonym ma wielkość 3,7x2,2x2,2 metra i waży 1 200 kg. Jest to satelita obserwacyjny mający monitorować oceany oraz roślinność. Działać ma na orbicie przez przynajmniej 7 lat.

Start rakiety Rokot z satelitą Sentinel-3A odbyć się ma 16 lutego 2016 o godz. 18:57 czasu polskiego (17:57 UTC).

Sentinel-5 Precurssor, następny satelita serii Sentinel, także ma być wyniesiony w 2016 roku z rosyjskiego kosmodromu.

W ramach konstelacji Sentinel wcześniej Europejczycy wynieśli:

  • 2014-04-01 - Sentinel-1A wykonujący radarowe obrazy Ziemi (wyniesiony rosyjską rakietą Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej)
  • 2015-06-23 - Sentinel-2A wykonujący zdjęcia satelitarne Ziemi w świetle widzialnym (wyniesiony europejską rakietą Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: