Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosjanie wysłać mają 2 roboty humanoidalne na ISS

2018-07-24 Rosjanie wysłać mają 2 roboty humanoidalne na ISS

Według Sputnika dwaj cybernetyczni kosmonauci mają trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2019 roku.

Miałyby to być roboty wywodzące się z rosyjskiego projektu FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research).

Iwan, jeden z nich, potrafi posługiwać się narzędziami, rozumie komendy głosowe a nawet umie obsługiwać się bronią. Na Ziemi swoją mechaniczną dłonią może unieść 20 kg.

Zdaniem Rosjan roboty humanoidalne mogą być użyteczne w budowie, naprawie stacji kosmicznych. Koszt wysłania i pobytu każdego kosmonauty ISS to kwoty idące w dziesiątki mln dolarów. Humanoidalne roboty, zdalnie sterowane z Ziemi lub autonomiczne, mogłyby znacznie taniej wyręczyć ludzi w przeprowadzaniu eksperymentów naukowych, prac i napraw. Nie muszą jeść, pić, oddychać (mieć odpowiedniego środowiska), nie muszą zakładać skafandra przy wyjściu poza stację.

Tym samym rosyjskie roboty dołączyłby do zbudowanego przez NASA Robonauty 2, który przebywa już na stacji ISS od lutego 2011 roku. Dostarczony on został na stację podczas ostatniej 39 misji wahadłowca Discovery.

Rosyjska agencja kosmiczne Roskosmos nie opublikowała jeszcze żadnej oficjalnej wiadomości w tej sprawie. Informację podał rosyjski państwowy koncern mediowy Sputnik.


(grafika: YouTube)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: