Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Rosjanie chcą odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2015-02-25 Rosjanie chcą odłączyć się od Międzynarodowej Stacji KosmicznejRosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że do 2024 roku odłączona zostać ma rosyjska część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest obecnie największym sztucznym obiektem na orbicie Ziemi. Ważąc 455 ton na rozmiary 110 m x 100 m x 30 m. W jej skład wchodzi 5 modułów rosyjskich. Po ich odłączeniu od ISS powstać ma własna rosyjska stacja orbitalna. "Konfiguracja składająca się Wielozadaniowego Modułu Laboratoryjnego, modułu dokującego i zasilania pozwala nam na zbudowania stacji kosmicznej." - przeczytać można w oświadczeniu Roscosmosu. Rosyjskie moduły
Już w maju 2014 roku Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny, mówił o możliwości odłączenia rosyjskiej części i utworzenia z niej własnej stacji. Rogozin uważany jest za polityka nacjonalistycznego i antyzachodniego. Teraz rosyjska agencja kosmiczna podaje Roscosmos datę odłączenie się Rosji od tego międzynarodowego projektu.
Odłączenie się od ISS miałby dać możliwość Rosjanom prowadzenia "bardziej obiecujących kosmicznych projektów". Mówi się o umieszczaniu ładunków na wyższej orbicie wokołoziemskich oraz lotach na Księżyc i dalszej przestrzeni kosmicznej. W kontekście rosyjskiej samodzielnej stacji kosmicznej mówi się o jej nowej nazwie OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex). Byłaby ona poniekąd realizacją koncepcji sowieckiej stacji Mir 2.
Wsparcie
|