Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosjanie chcą odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

2015-02-25 Rosjanie chcą odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że do 2024 roku odłączona zostać ma rosyjska część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest obecnie największym sztucznym obiektem na orbicie Ziemi. Ważąc 455 ton na rozmiary 110 m x 100 m x 30 m. W jej skład wchodzi 5 modułów rosyjskich. Po ich odłączeniu od ISS powstać ma własna rosyjska stacja orbitalna.

"Konfiguracja składająca się Wielozadaniowego Modułu Laboratoryjnego, modułu dokującego i zasilania pozwala nam na zbudowania stacji kosmicznej." - przeczytać można w oświadczeniu Roscosmosu.

Rosyjskie moduły


Obecne rosyjskie moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

.
Nazwa modułu
(datą przyłącznia)
Funkcje modułu Finansowanie
/budowa
Część przyszłej stacji
Zarja (1998) Zapewnia zasilanie elektryczne. Obecnie wykorzystywana jest moduł magazynowy zawierający m.in. pojemniki z paliwem. USA/ZSRR nie (własność NASA)
Zwiezda (2000) Pomieszczenia mieszkalne dla załogi z systemami podtrzymującymi życie oraz kontroli orbity stacji. Umożliwia dokowania rosyjskich załogowych statków kosmicznych Sojuz, bezzałogowych transportowców Progress i europejskich ATVRosja/Rosja tak
Pirs (2001) Śluza powietrzna umożliwiająca przeprowadzanie spacerów kosmicznych i jednocześnie port dokowania statków Sojuz i Progress. Rosja/Rosja nie (deorbitacja)
Poisk (2009) Moduł dokowania statków Sojuz i Progress. Rosja/Rosja tak
Rasswiet (2010) Magazyn zapasów. Moduł dokowania statków Sojuz i Progress. Rosja/Rosja nie wiadomo
Uzlowoj (2016) Łącznik elementów stacji Rosja/Rosja tak
Nauka - Wielozadaniowy Moduł Laboratoryjny (2017) Główny moduł laboratoryjny. Rosja/Rosja tak

Już w maju 2014 roku Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny, mówił o możliwości odłączenia rosyjskiej części i utworzenia z niej własnej stacji. Rogozin uważany jest za polityka nacjonalistycznego i antyzachodniego. Teraz rosyjska agencja kosmiczna podaje Roscosmos datę odłączenie się Rosji od tego międzynarodowego projektu.


Rosyjska część stacji (2011 rok)

Odłączenie się od ISS miałby dać możliwość Rosjanom prowadzenia "bardziej obiecujących kosmicznych projektów". Mówi się o umieszczaniu ładunków na wyższej orbicie wokołoziemskich oraz lotach na Księżyc i dalszej przestrzeni kosmicznej.

W kontekście rosyjskiej samodzielnej stacji kosmicznej mówi się o jej nowej nazwie OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex). Byłaby ona poniekąd realizacją koncepcji sowieckiej stacji Mir 2.


Wizualizacja rosyjskiej części stacji po instalacji modułu Nauka w 2017 roku

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: