Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Rosja zbuduje w RPA stację śledzącą obiekty orbitalne 2021-07-04 Rosja zbuduje w RPA stację śledzącą obiekty orbitalneAutomatyczna naziemna stacja będzie wykrywać i śledzić obiekty wokół Ziemi oraz tzw. kosmiczne śmieci.Stacja wejdzie w skład systemu ASPOS OKP (pol. Automatyczny System Ostrzegania o Niebezpiecznych Sytuacjach w Przestrzeni Kosmicznej). Jest to sieć kilku naziemnych stacji do obserwacji obiektów na niskich (LEO), średnich (MEO) i wysokich (GEO) orbitach okołoziemskich. Sieć uruchomiona została 1 stycznia 2016 roku. Stacje ASPOS OKP rozlokowane są w Rosji, Brazylii i Armenii.
22 teleskopy systemu obserwują, wykrywają i określają współrzędne orbitalne satelitów, statków kosmicznych, ostatnich członów rakiet nośnych i innych pozostałości, aby móc je zidentyfikować porównując z bazą danych.
Ze względu na zadania teleskopy mają różną wielkość. Najsilniejsze dzięki odbitemu światłu słonecznemu są w stanie wykryć obiekty i śmieci kosmiczne o magnitudo do 18.
Zautomatyzowane obserwatoria pozwalają na identyfikowanie niebezpiecznych zbliżeń obiektów kosmicznych oraz śmieci kosmicznych. Przykładowo system ASPOS OKP w samym tylko 2017 roku zebrał ponad 10 mln pomiarów 4,3 tys. obiektów na wysokich orbitach (GEO, MEO, HEO).
Odpowiednia umowa na budowę stacji w RPA została już podpisana między rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem SANSA. Nowa placówka jest częścią współpracy Rosji z krajami BRICS w sektorze kosmicznym. BRICS to grupa państw rozwijających się do której należy Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz właśnie Republika Południowej Afryki (RPA).
W Hartebeesthoek, 50 km na zachód od Johannesburga, znajduje się już radioobserwatorium i teleport do komunikacji z satelitami i sondami kosmicznymi. W Sutherland, niemal na samym półpustynnym południowym końcu Afryki, znajduje się zaś obserwatorium astronomiczne z największym 10-metrowym teleskopem na półkuli południowej. Jako kolejne lokalizacje dla kolejnych robotycznych rosyjskich obserwatoriów wymienia się Meksyk i Chile.
Wsparcie
|