Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosja zbuduje w RPA stację śledzącą obiekty orbitalne

2021-07-04 Rosja zbuduje w RPA stację śledzącą obiekty orbitalne

Automatyczna naziemna stacja będzie wykrywać i śledzić obiekty wokół Ziemi oraz tzw. kosmiczne śmieci.

Stacja wejdzie w skład systemu ASPOS OKP (pol. Automatyczny System Ostrzegania o Niebezpiecznych Sytuacjach w Przestrzeni Kosmicznej). Jest to sieć kilku naziemnych stacji do obserwacji obiektów na niskich (LEO), średnich (MEO) i wysokich (GEO) orbitach okołoziemskich. Sieć uruchomiona została 1 stycznia 2016 roku. Stacje ASPOS OKP rozlokowane są w Rosji, Brazylii i Armenii.


Montaż stacji rosyjskiej sieci ASPOS OKP w Brazylii (grafika: Roskosmos)

22 teleskopy systemu obserwują, wykrywają i określają współrzędne orbitalne satelitów, statków kosmicznych, ostatnich członów rakiet nośnych i innych pozostałości, aby móc je zidentyfikować porównując z bazą danych.


Obserwatorium ASPOS OKP w Armenii z teleskopami 20, 25 i 40 cm (grafika: Roskosmos)

Ze względu na zadania teleskopy mają różną wielkość. Najsilniejsze dzięki odbitemu światłu słonecznemu są w stanie wykryć obiekty i śmieci kosmiczne o magnitudo do 18.


Pozyskane informacje przekazywane są zdalnie do centrum gromadzenia i przetwarzania danych w Rosji (grafika: Roskosmos)

Zautomatyzowane obserwatoria pozwalają na identyfikowanie niebezpiecznych zbliżeń obiektów kosmicznych oraz śmieci kosmicznych. Przykładowo system ASPOS OKP w samym tylko 2017 roku zebrał ponad 10 mln pomiarów 4,3 tys. obiektów na wysokich orbitach (GEO, MEO, HEO).


Śmieci kosmiczne widziane przez system ASPOS OKP po defragmentacji górnego stopnia Centaur dawnej amerykańskiej rakiety nośnej Atlas V, która wyniosła amerykańskiego geostacjonarnego satelitę wojskowego (grafika: Roskosmos)

Odpowiednia umowa na budowę stacji w RPA została już podpisana między rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem SANSA. Nowa placówka jest częścią współpracy Rosji z krajami BRICS w sektorze kosmicznym. BRICS to grupa państw rozwijających się do której należy Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz właśnie Republika Południowej Afryki (RPA).


Mimo, że w komunikacie prasowym nie podano lokalizacji nowej bazy to będzie to prawdopodobnie Hartebeesthoek lub Sutherland - tak wynika przynajmniej z wcześniejszych prezentacji (grafika: Roskosmos)

W Hartebeesthoek, 50 km na zachód od Johannesburga, znajduje się już radioobserwatorium i teleport do komunikacji z satelitami i sondami kosmicznymi. W Sutherland, niemal na samym półpustynnym południowym końcu Afryki, znajduje się zaś obserwatorium astronomiczne z największym 10-metrowym teleskopem na półkuli południowej.

Jako kolejne lokalizacje dla kolejnych robotycznych rosyjskich obserwatoriów wymienia się Meksyk i Chile.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: