Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Razbeg 1

2021-09-09 Razbeg 1

Wyniesiony został Razbeg 1 - rosyjski szpiegowski satelita obserwacyjny Ziemi.

Satelita Razbeg 1 wyniesiony został 9 września 2021 czasu polskiego. Wyniosła go rakieta nośna Sojuz 2.1w startująca z kosmodromu Plesieck. Niestety start nie był transmitowany przez rosyjskie ministerstwo obrony.


Rakieta nośna Sojuz 2.1w (grafika: Roskomos)

Razbeg 1 to satelita o wadze około 250 kg, podobno zainspirowany amerykańskimi komercyjnymi satelitami obrazowania Ziemi z serii SkySat 1. Satelita zbudowany został przez NPP VNIIEM. Wyposażony jest w kamerę białoruskiej firmy OAO Peleng o maksymalnej rozdzielczości 0,9 metra w trybie panchromatycznym. Firma VNIIEM ma ostatnio na koncie budowę m.in. eksperymentalnego, szpiegowskiego satelitą obserwacyjnego Kosmos 2525 (EMKA) wyniesionego w marcu 2018 roku. Razbeg 1 będzie jego następcą.

Satelitę wyniósł Sojuz 2.1w. Jest to rakieta nośna rodziny Sojuz bez charakterystycznych 4 bocznych boosterów oraz z odmiennym stopniem pierwszym. Zastosowano w niej jednokomorowy silnik rakietowy NK-33 zamiast typowych dla Sojuza czterokomorowych RD-107. Silnik NK-33 wywodzi się z nieudanej radzieckiej rakiety księżycowej N1. Był to siódmy start rakiety w tej wersji.

Satelita trafił na niską orbitę okołoziemską (LEO), dokładniej na orbitę heliosynchroniczną (SSO).


Ostatni start Sojuza 2.1w z listopada 2019 roku

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: