Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rakiety badawcze REXUS 21 i 22

2017-03-17 Rakiety badawcze REXUS 21 i 22

Z Esrange w północnej Szwecji wystartowały 2 rakiety badawcze programu REXUS. Na ich pokładzie była m.in. polska wiertarka kosmiczna.


Start rakiety badawczej REXUS 22 (grafika: DLR)

Rakieta REXUS 22 została odpalona 16 marca 2017 roku o godz. 14:00 czasu środkowoeuropejskiego (CET), zaś REXUS 21 została odpalona dzień wcześniej 15 marca 2017 roku. Eksperymenty na obie suborbitalne rakiety przygotowało około 50 studentów z Polski, Niemiec, Szwecji i Włoch.


Start REXUS 21

W polskiego ramach eksperymentu DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) zespół z Politechniki Wrocławskiej przetestował kosmiczną wiertarkę w warunkach mikrograwitacji. Być może w przyszłości taka wiertarka będzie używana przy wydobywania surowców z planetoid (górnictwo kosmiczne).


Eksperyment DREAM

W niemieckim eksperymencie UB-SPACE (Uniwersytet w Bremie) testowano oprogramowanie do wykrywania ruchu względnego satelity względem otoczenia przy pomocy przetwarzania obrazów z kamer. Mikrosatelitarny sześcian został wyrzucony z rakiety REXUS 22 i sfilmowany przez wiele kamer dołączonych do rakiety.

Studenci z Politechniki Braunschweig testowali zaś materiał "Gecko". Materiał ten składający się drobnych włosków wykazuje dobrą przyczepność do gładkich powierzchni. Wykorzystywany on może być w kosmonautyce do łatwiejszego zadkowania do obiektu docelowego, jak na przykład uszkodzony satelita.

Starty na pokładzie 6 metrowych rakiet badawcych REXUS organizowane są przez niemiecką agencję kosmiczną DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) oraz jej szwedzki odpowiednik SNSB. Lot rakiet REXUS trwa około 10 minut. Rakiety wznoszą się na wysokość około 90 km nad Ziemią, co daje szansę na przeprowadzenie swoich eksperymentów w locie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: