Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rozwijany (dosłownie) radioteleskop na niewidocznej stronie Księżyca

2020-01-13 Rozwijany (dosłownie) radioteleskop na niewidocznej stronie Księżyca

FARSIDE to proponowany radioteleskop umieszczony na niewidocznej stronie Księżyca.


Wizualizacja FARSIDE (grafika: NASA, Jack Burns, Boulder)

FARSIDE to koncepcja radioteleskopu na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca zaproponowana NASA pod koniec 2019 roku. FARSIDE to skrót od "Farside Array for Radio Science Investigations of the Dark ages and Exoplanets" - co na język polski można przetłumaczyć jako "zespół anten do radiowych badań naukowych wieków ciemnych i egzoplanet na niewidocznej stronie".

Na misję FARSIDE składać się ma lądownik oraz autonomiczny łazik, który po wylądowaniu na niewidocznej stronie Księżyca rozłoży radioteleskop składający się z 128 dipolowych anten.


Anteny radioteleskopu umieszczone mają być na przestrzeni 10 km w konfiguracji przypominającej kwiat (grafika: NASA, Jack Burns, Boulder)

W ten sposób utworzona wielka antena odbierać ma fale radiowe na bardzo niskich częstotliwościach. Od 100 kHz do 40 MHz wykorzystując do tego zjawisko ich interferencji.

Instrument zdolny ma być do niemalże nieprzerywanego monitorowania najbliższych systemów gwiezdnych w poszukiwaniu koronalnych wyrzutów masy z ich gwiazd oraz innych wysokoenergetycznych­ wydarzeń z nimi związanych. Ma być także w stanie z wykrywać magnetosfery najbliższych egzoplanet sprawdzając je pod kątem zdatności do życia.


Do przekazywania danych na Ziemie służyć ma mająca powstać okołoksiężycowa stacja kosmiczna Gateway (grafika: NASA, Jack Burns, Boulder)

Antena ma być również w stanie wykonywać inne, "bliższe" nam zadania. Takie jak nasłuchiwanie powierzchni Księżyca czy badanie Układu Słonecznego - od Słońca zaczynając przez inne planety, kończąc nawet na hipotetycznej dziewiątej planecie.

Jako lądownik misji bierze się pod uwagę Blue Moon firmy Blue Origins.


Sekwencja zjazdu z lądownika (grafika: NASA, Jack Burns, Boulder)

W przypadku realizacji przewidywany koszt projektu to 1,3 mld dolarów.

Opracował Jakub Bojanowski

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: