Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Przesunięty przez pojazd serwisowy Intelsat 901 wrócił do pracy

2020-04-17 Przesunięty przez pojazd serwisowy Intelsat 901 wrócił do pracy

Dzięki pionierskiemu przesunięciu na orbicie ożywiony został wycofany z użytku satelita Intelsat 901.

Intelsat 901 to satelita telekomunikacyjny na orbicie geostacjonarnej (GEO). Został on wyniesiony w kosmos w 2001 roku. Przez lata działał on zapewniając usługi telekomunikacyjne Europie. Aż do grudnia 2019 roku.

Wówczas to jego zaspas paliwa kończył się. Na końcówce paliwa dał on radę jeszcze przemieścić się na orbitę cmentarną, aby zwolnić miejsce (slot) dla innego satelity Eutelsat 5 West B.


Widok z pojazdu serwisowego MEV-1 na satelitę Intelsat 901 podczas zbliżania się do niego, z Ziemią w tle (grafika: Northrop Grumman)

W lutym 2020 roku do Intelsata 901 zbliżył się i zadokował Mission Extension Vehicle-1. MEV-1 to pierwszy w historii pojazd serwisowy satelitów geostacjonarnych.

"Jesteśmy dumni mogąc tworzyć historię." - powiedział wówczas Mike DeMarco, wiceprezes operatora satelitarnego Intelsat.

Po doczepieniu się do Intelsata 901 pojazd serwisowy przeniósł satelitę na nową pozycję orbitalną, na 332,5°E. Dzięki temu rozpoczął on ponownie pracę. Działać ma przez dodatkowe pięć lat.


Sekwencja operacji

Do zbliżenia się i podłączenia do satelity-klienta pojazd MEV używa napęd elektryczny. Zasilany jest on przez panele słoneczne o dużej mocy. Umożliwia on wielokrotne dokowania.

Pojazd został zaprojektowany przez firmę SpaceLogistic, spółkę córkę amerykańskiego koncernu Northrop Grumman. Firma ta planuje utworzenie całej floty pojazdów serwisowych MEV do przedłużania życia drogich satelitów geostacjonarnych. Nie tylko przez ich ponowne tankowanie ale także inspekcje, montaż czy naprawy na orbicie. Dodatkowo, po zakończeniu żywota, pojazdy MEV spychać mają nieczynne satelity do deorbitacji ich w atmosferze ziemskiej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: