Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Proton wyniósł rosyjskiego satelitę Express AMU1

2015-12-25 Proton wyniósł rosyjskiego satelitę Express AMU1

Startująca z kosmodromu Bajkonur rosyjska rakieta nośna Proton wyniosła na orbitę wokołoziemską nowego, rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Express AMU1.

Satelita ten został AMU1 zbudowany na zlecenie rosyjskiego operatora satelitarnego Russian Satellite Communications Company (RSCC). Zbudowany został przez europejski koncern EADS Astrium.


Express AMU1 (grafika: Airbus Defence and Space)

Express AMU1 bazuje na platformie Eurostar E3000, ma masę startową 5900 kg oraz moc przekraczającą 15 kW. Jego planowany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat. Na swoim pokładzie ma 70 transponderów pracujących w pasmach Ku i Ka.

Start rakiety Proton-M odbył się w czwartek, 24 grudnia 2015 o godz. 22:31 naszego czasu z dzierżawionego przez Rosjan kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Był to 18 start rakiety Proton od początku 2015 roku i ostatni w tymże roku.

Sztuczny satelita ma pracować na pozycji 36°E przez następne 15 lat. W jego zasięgu znajdzie się Rosja, Europa i Afryka Subsaharyjska. Z satelity skorzystają m.in. operatorzy rosyjskich platform telewizyjnych NTV Plus i Trikolor TV.


Zasięg (grafika: RSCC)


Zasięg (grafika: RSCC)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: