Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Projekt A119

Projekt A119

Projekt A119 to niezrealizowany amerykański plan zrzucenia bomby jądrowej na Księżyc.

Tajny Projekt A119 opracowany został przez siły powietrzne USA pod koniec lat 50. XX wieku. To czas kiedy komunistyczny Związek Radziecki rozpoczyna i prowadzi w wyścigu kosmicznym. W październiku 1957 roku wyniesiony zostaje pierwszy sztuczny satelita Sputnik.

Oficjalnie celem misji miało być zbadanie wyrzuconych podczas detonacji pyłów w celu ustalenia ich pochodzenia geologicznego. Eksplozja amerykańskiej bomby jądrowej na powierzchni Księżyca miała mieć głównie charakter propagandowy. Miała pokazać opinii publicznej, że USA także się liczy w tym wyścigu.

Aby eksplozja była wyraźnie widoczna na Ziemi musiałaby się odbyć na skraju widocznej części Księżyca. Powstała w wyniku wybuchu chmura byłby oświetlana przez Słońce.

Projektem zajmowało się wielu naukowców. Liderem projektu był Leonard Reiffel, który potem uczestniczył w programie księżycowym Apollo. W składzie zespołu był także m.in. młody Carl Sagan, późniejszy znany popularyzator kosmonautyki. Jego zadaniem było zbadanie, jak chmura eksplozji rozszerzać się będzie na Księżycu, tak aby była wyraźnie widoczna z Ziemi. Uważał on, że projekt może mieć także również wartość naukową, ponieważ chmura może być dokładnie zbadana pod kątem ewentualnego materiału organicznego.


Młody Carl Sagan

Na szczęście projekt został porzucony. Zdano sobie sprawę, że ludność nie zareaguje pozytywnie na zrzucenie przez USA bomby atomowej na Księżyc. Z rozważań wynikało także, że wybuch nie będzie aż tak efektowny jakby się mogło wydawać: błysk będzie bardzo krótki, łatwy do przeoczenia zaś na Księżycu nie pozostanie dobrze widoczny ślad. Obawiano się także że rakieta z bombą jądrową w przypadku awarii spadnie z powrotem na terytorium USA albo inny kraj.

Koncepcja przedstawiona została w opracowaniu "A Study of Lunar Research Flights" (PDF) (pol. studium księżycowych lotów badawczych)


Okładka opracowania

Po roku prac koncepcyjnych projekt został zakończony.

Co ciekawe badanie wyrzuconego regolitu księżycowego wykonane zostało w 2009 roku. Wówczas to sonda LCROSS w sposób zamierzony uderzyła w Księżyc. Było to jednak "konwencjonalne" zderzenie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: