Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Powstała portugalska agencja kosmiczna

2019-04-18 Powstała portugalska agencja kosmiczna

Wśród jej planów jest m.in. budowa własnej rakiety kosmicznej i kosmodromu na Azorach, na środku Atlantyku.

Portugalska agencja kosmiczna Portugal Space została powołana do życia podczas uroczystej ceremonii w Ponta Delgada w Portugalii, stolicy archipelagu Azorów.


Powołanie agencji (grafika: Portugal Space)

To właśnie tam, na wyspie Santa Maria na Azorach (Atlantyk), budowana jest siedziba agencji, instalowany nowy sprzęt do śledzenia i monitorowania satelitarnego oraz powstać ma kosmodrom.


Azory widziane z orbity (grafika: NASA)

Na wyspie Santa Maria znajduje się już jedna ze 10 stacji śledzenia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zwanej European Space Tracking (Estrack). Stacja monitorująca Montes das Flore (pol. kwieciste wzgórze) posiada radioteleskop o średnicy 5,5 metra. Odbiera on sygnały od rakiet wystrzeliwanych z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa) przekazując telemetrię dla kontrolerów naziemnych.


Stacja naziemna Montes das Flore (grafika: ESA)

Kosmodrom umożliwiać ma start lekkich rakiet nośnych wynoszących małe ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO). Do tej port do Portugalczyków zgłosiło się kilkanaście chętnych firm z USA, Rosji, Holandii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii pracujących na rakietami nośnymi.

"Wyspa znajduje się na środku Atlantyku, z dala od innych zaludnionych terytoriów, co zapewnia większe bezpieczeństwo startów" - Piero Messina.

Choć Portugalia nie miała do tej pory agencji kosmicznej to realizowała swój program kosmiczny już wcześniej - m.in. przez Portugal's Foundation for Science and Technology (FCT) - rządową agencją wspierającą badania naukowe. Pierwszy portugalski satelita PoSAT-1 został wyniesiony w 1993 roku. W 2000 roku Portugalia została 15 członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która zapewnić ma także techniczne wsparcie obecnemu portugalskiemu projektowi.

Agencja ma pomóc także opracowywać autonomiczne statki morskie nadzorowane z orbity.

Cele agencji na pierwsze lata działania zostały zawarte w strategicznym planie "Portugal Space 2030" (PDF).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: