Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Portugalska agencja kosmiczna ma logo

2020-01-30 Portugalska agencja kosmiczna ma logo

Powstała niedawno portugalska agencja kosmiczna Portugal Space ma własne logo.


Logo portugalskiej agencji kosmicznej

Nowe logo Portugal Space, nowej portugalskiej agencji kosmicznej, powstało w wyniku konkursu. Wzięło z nim udział ponad 300 zgłoszeń z całego świata.

Zwycięskie logo z dziesięciu propozycji zostało wybrane przez jury, któremu przewodniczyła Chiara Manfletti, prezes Portugal Space. Stworzone zostało przez Anett Krase - niemiecką graficzkę działającą w Lizbonie.


Prezes portugalskiej agencji kosmicznej wraz z graficzką (grafika: Portugal Space)

Ukończyła ona studia z zakresu projektowania mediów elektronicznych i od 2016 roku współpracuje ona ze studiami w Portugalii i Niemczech. Za swój projekt otrzymała ona nagrodę w wysokości 1 500 euro (dla porównania logo Polskiej Agencji Kosmicznej kosztowało 15 000 zł).

Dwa koła w logo można interpretować wielorako. Jako dwie planety lub ciała astronomiczne, jako Księżyc krążący wokół Ziemię. Anett Krase wyjaśniała, że inspiracją było także sfera armilarna - dawny przyrząd astronomiczny obecny w historii Portugalii. Sfera armilarna od 1813 widnieje na herbie Portugalii.


Sfera armilarna

"Przez wieki służył on do badania nieba, obserwacji ciał niebieskich, obliczania odległości i nawigowania po oceanach. Obiekt ten, który pokazuje ruch Słońca, Księżyca i planet wokół Ziemi, jest silnie związany z tożsamością Portugalii i reprezentuje jej znaczenie od epoki odkryć do dziś." - napisała Anett Krase.

Portugalska agencja kosmiczna Portugal Space powstała 18 marca 2019 roku. Plany Portugalczyków są ambitne. Na wyspie Santa Maria na Azorach (Atlantyk) budowana jest siedziba agencji, instalowany nowy sprzęt do śledzenia i monitorowania satelitarnego oraz powstać ma także kosmodrom. Umożliwiać on ma start lekkich rakiet nośnych wynoszących małe ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO). Do tej pory do Portugalczyków zgłosiło się kilkanaście chętnych firm z USA, Rosji, Holandii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii pracujących na rakietami nośnymi.


Na wyspie Santa Maria znajduje się już jedna ze stacji śledzenia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zwanej European Space Tracking (ESTRACK) (grafika: ESA)

Agencja ma pomóc także opracowywać autonomiczne statki morskie nadzorowane z orbity.

Cele agencji na pierwsze lata działania zostały zawarte w strategicznym planie "Portugal Space 2030" (PDF).

Choć Portugalia nie miała do tej pory agencji kosmicznej to realizowała swój program kosmiczny już wcześniej - m.in. przez Portugal's Foundation for Science and Technology (FCT) - rządową agencją wspierającą badania naukowe. Pierwszy portugalski satelita PoSAT-1 został wyniesiony w 1993 roku. W 2000 roku Portugalia została 15 członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która zapewnić ma także techniczne wsparcie obecnemu portugalskiemu projektowi.


Porównanie logo portugalskiej i polskiej agencji kosmicznej

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: